Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 października 2005 r., sygn. II SA/Łd 698/05

 

Dnia 19 października 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Ewa Markiewicz, Sędziowie Sędzia NSA: Anna Łuczaj (spr.), Asesor WSA: Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Referendarz sądowy: Magdalena Sieniuć, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2005 roku na rozprawie przy udziale - sprawy ze skargi Cz. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz Cz. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

II SA/Łd 698/05

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...], Nr [...], wydaną na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 4 ust. 1 i 2 oraz art.2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) odmówił Cz. K. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, iż zgodnie z art.2 cytowanej wyżej ustawy "represją jest deportacja (wywiezienie) do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego, w jego granicach sprzed 1 września 1939 r.(...). Strona nie spełnia określonego przepisami warunku deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Cz. K. zakwestionował twierdzenie organu jakoby nie spełniał ustawowego warunku przebywania na deportacji przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Cz. K. podniósł, że w dokumentach Międzynarodowego Wydziału Poszukiwań jest błąd i można różnie te dokumenty odczytać. Fundacja "Polsko Niemieckie Pojednanie" odczytała, że rodzina skarżącego pracowała na deportacji 7 miesięcy. Starszy brat S. K. odczytał, że na deportacji przebywali od 25 października 1944 r. do 30 lipca 1945 r. Z opowiadań zaś rodziców Cz. K. wie, że jego rodzina została wywieziona do Niemiec do pracy przymusowej. Kiedy matka była w ciąży ze skarżącym rodzina została odesłana do Polski i ponownie wywieziona po jego urodzeniu. Tam pracowali do czasu przeniesienia do obozu przesiedleńczego, gdzie przebywali do 31 października 1945 r. Zdaniem Cz. K., z analizy posiadanych przez niego dokumentów wynika, iż został wywieziony wraz z rodziną do Niemiec późną jesienią 1943 r. lub wczesną wiosną 1944 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00