Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 padziernika 2005 r., sygn. III SA/Gl 455/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Asesor WSA Krzysztof Targoński, Protokolant ref. Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2005 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości towaru oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] r., Naczelnik Urzędu Celnego w B., działając na podstawie art. 29 §1 w związku z art. 23 §7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne R. P., dotyczące samochodu osobowego marki [...] (rok produkcji [...], nr nadwozia [...], nr silnika [...], pojemność skokowa [...]cm-) i określił wartość celną tego pojazdu na kwotę [...] EUR.

W odwołaniu wniesionym do Dyrektora Izby Celnej w K., skarżący wniósł o przyjęcie wartości celnej samochodu w kwocie [...] EUR, zgodnej z kwotą wynikającą z umowy sprzedaży zawartej w dniu [...] 2002 r. Strona zarzuciła organowi celnemu błędne ustalenie wartości pojazdu i bezpodstawną odmowę przyjęcia przedstawionego przezeń materiału dowodowego oraz bezpodstawne preferowanie katalogów "Schwacke Liste" i "Eurotax" jako materiału porównawczego.

Dyrektor Izby Celnej w K., decyzją nr [...], z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), art. 23 § 7, art. 29 § 1, art. 85 § 1, art. 262 Kodeksu celnego i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2002 r. o przekształceniach w administracji celnej oraz o zmianach niektórych ustaw (Dz. U. Nr 41, poz. 365), utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu swej decyzji organ odwoławczy powołał się na art. 23 § 7 Kodeksu celnego wskazując, iż wartość transakcyjna nie może być przyjęta za wartość celną, w przypadku gdy organ celny z uzasadnionych przyczyn zakwestionował wiarygodność i dokładność dokumentów służących do określenia wartości celnej, które należy dołączyć do zgłoszenia celnego, albo gdy nie zostaną one przedstawione przez zgłaszającego. Mając na uwadze powyższe organ odwoławczy wywiódł, iż rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego w B. podjęte zostało zgodnie z obowiązującym prawem, albowiem wyniki rewizji celnej i badania technicznego oraz przede wszystkim porównanie ceny przedmiotowego samochodu określonej na fakturze zakupu jako [...] EUR z ceną pojazdu o zbliżonych parametrach technicznych na rynku eksportera (wynoszącej [...] EUR - kwota ustalona na podstawie notowań katalogu "Schwacke Liste", oraz po uwzględnieniu parametrów technicznych i roku produkcji pojazdu) dawały podstawy do zakwestionowania wiarygodności podanej na tym dokumencie ceny transakcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00