Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 wrzenia 2005 r., sygn. I SA/Wr 1458/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędziowie: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Asesor WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Protokolant: Michał Kazek po rozpoznaniu w dniu 16 września 2005 r. sprawy ze skargi B. i S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B. i S. S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ś. z dnia [...]. nr [...]w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za 2003 r

Prezydent Miasta Ś. ustalił B. i S. S. podatek od nieruchomości za 2003 r. w kwocie [...]zł. Opodatkowaniem objęto, będący przedmiotem umowy najmu, zawartej w dniu [...]r., lokal użytkowy położony w Ś. przy ul. W. [...], o powierzchni [...]m-. W decyzji jako materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia powołano art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 4a, art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9 poz. 84 ze zm.). Przy wymiarze podatku zastosowano stawki podatku od nieruchomości określone Uchwałą Rady Miejskiej w Ś. z dnia [...]Nr [...].

Od decyzji tej podatnicy odwołali się, wnieśli o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania lub uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji. W odwołaniu zarzucili naruszenie przepisów prawa materialnego przez błędne zastosowanie art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, polegające na przyjęciu, że podatnicy zawarli umowę najmu lokalu użytkowego z Gminą, podczas gdy umowę najmu zawarli z Administracją Budynków Komunalnych A, będącą samoistnym posiadaczem nieruchomości, w której lokal ten się znajduje. Oznacza to, w ocenie skarżących, iż brak podstaw prawnych do obciążania ich podatkiem od wynajmowanego lokalu. Podatek zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obciąża posiadacza samoistnego. Ponadto zarzucili naruszenie art. 122 i art. 210 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przez nie wskazanie jakichkolwiek dowodów świadczących, że to skarżący są posiadaczami lokalu w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00