Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 wrzenia 2005 r., sygn. III SA/Wr 637/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 2 września 2005 r. na posiedzeniu niejawnym - w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej o d d a l a skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O. - wskutek zgłoszenia dokonanego w dniu 4.07.2003 r. przez skarżącego Z. W. - wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej. Ustalono, że skarżący pracował od 1964 do 1992 r. w tym w okresie od kwietnia 1988 r. do sierpnia 1992 r. jako starszy specjalista do spraw suszarnictwa - w warunkach narażenia na ponadnormatywny hałas.

W orzeczeniu lekarskim z dnia 9.03.2004 r. wydanym przez D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. stwierdzono - po wykonaniu badań laryngologicznych, w tym audiologicznych - brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u Z. W. Podano, że rozpoznane u skarżącego ubytki słuchu typu mieszanego nie spełniają klinicznych kryteriów zawodowego uszkodzenia słuchu, ponieważ nie są ubytkami słuchu typu ślimakowego i w konsekwencji nie mogą być uznane za następstwo pracy zawodowej.

Ponowna diagnostyka audiologiczna wykonana w trybie odwoławczym w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. wykazała obustronny niedosłuch typu mieszanego - dla ucha prawego 72 dB, dla ucha lewego 78 dB. Stwierdzono, że nietypowy przebieg krzywych powietrznych w audiometrii tonalnej, a także charakter stwierdzonego niedosłuchu - mieszany (a więc niecharakterystyczny dla skutków klinicznych działania hałasu w warunkach przewlekłej ekspozycji zawodowej) oraz krótki, zaledwie 4-letni, okres narażenia zawodowego na ponadnormatywny hałas, ponadto brak danych o stanie narządu słuchu pacjenta pod koniec zatrudnienia w narażeniu na hałas lub krótko po jego ustaniu nie upoważniają do rozpoznania u badanego obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00