Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 wrzenia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1126/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia Magdalena Bosakirska WSA Piotr Borowiecki Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2005 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną bojową oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2005 r., nr [...], Komendant Główny Policji - działając na podstawie przepisu art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549 ze zm.) - po rozpatrzeniu odwołania skarżącego A. C. od decyzji Komendanta [...] Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2005 r., Nr [...] w sprawie odmowy wydania pozwolenia na broń palną bojową do celów ochrony osobistej - utrzymał w mocy w/w decyzję organu I instancji.

Z akt sprawy wynika, iż w dniu 7 maja 2004 r. skarżący A. C. zwrócił się do Komendanta [...] Policji w [...] z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń palną bojową do ochrony osobistej. Uzasadniając swój wniosek skarżący wskazał, iż podanie o broń spowodowane jest koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa z uwagi na zagrożenie związane z zatrudnieniem oraz prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą. Skarżący poinformował, iż jest współwłaścicielem klubu muzycznego "[...]" w [...]. Wskazał jednocześnie, iż odbiera anonimowe telefony, a także, iż w przeszłości nieznani sprawcy usiłowali dokonać włamania do siedziby jego klubu.

Komendant [...] Policji, jako organ I instancji właściwy dla rozstrzygnięcia sprawy, po dokonaniu stosownych czynności sprawdzających oraz zapoznaniu się z uzasadnieniem zawartym w podaniu strony skarżącej - wydał w dniu [...] kwietnia 2005 r. decyzję Nr [...], na podstawie której - działając w oparciu o przepis art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji oraz art. 104 k.p.a. - odmówił wydania skarżącemu pozwolenia na broń palną bojową z uwagi na niewykazanie przez niego przesłanek świadczących o szczególnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa osobistego. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, iż okolicznością uzasadniającą wydanie przedmiotowego pozwolenia nie może być jedynie fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez skarżącego. Organ wskazał, iż trudno przyjąć, że zagrożenie wymienione przez A. C. wyróżnia go z grupy osób tej samej profesji i to w sposób uzasadniających przyznanie tak szczególnego środka ochrony, jak broń palna bojowa. Komendant [...] Policji podkreślił, iż fakt otrzymywania przez wnioskodawcę anonimowych telefonów oraz usiłowanie włamania do siedziby jego klubu muzycznego nie zostały potwierdzone w przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym. Według organu ustawa o broni i amunicji ma charakter reglamentacyjny, a to oznacza, że pozwolenie na broń palną bojową może być wydane tylko w przypadkach istniejącego realnego, szczególnego zagrożenia życia i zdrowia, udokumentowanego konkretnymi zdarzeniami przestępczymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00