Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 września 2005 r., sygn. II SA/Ke 74/05

Sygnatura akt: II SA/Ke 74/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 września 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie: Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Asesor WSA Sylwester Miziołek, Protokolant: Referent stażysta Sergiusz Leydo, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2005 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego nr [...] z dnia [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną przez A.W. decyzję organu I-szej instancji nie stwierdzającą u niego choroby zawodowej narządu słuchu. Organ odwoławczy podzielił stanowisko Instytutu Medycyny Pracy , zgodnie z którym rozpoznane u A. W. zmiany w narządzie słuchu nie są charakterystyczne dla przewlekłego urazu akustycznego i nie upośledzają społecznej wydolności słuchu. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono u zainteresowanego obustronny niedosłuch odbiorczy małego stopnia, nie spełniający kryteriów wymaganych do klinicznego rozpoznania niedosłuchu pochodzenia zawodowego.

Rozpoznając skargę od tego rozstrzygnięcia wniesioną przez A. W., Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy wyrokiem z dnia [....] uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I-szej instancji. Powołując się na definicję choroby zawodowej wynikającą z § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz.U. nr 65, poz. 294 ze zm.) Naczelny Sąd Administracyjny podniósł, że brak jest podstaw do tego, aby z pojęcia choroby zawodowej eliminować "uszkodzenie słuchu wywołane działaniem hałasu" ze względu na stopień tego uszkodzenia. Ponieważ zarówno Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy jak i Instytut Medycyny Pracy stwierdziły u skarżącego obustronny odbiorczy ubytek słuchu ( przy czym ze względu na wielkość tego ubytku poniżej 30 dB nie rozpoznano zawodowego uszkodzenia słuchu ), niezbędnym jest aby w toku ponownego postępowania organy służby zdrowia wypowiedziały się jednoznacznie co do tego, czy uszkodzenia słuchu u A. W. jest spowodowane warunkami pracy czy też innymi przyczynami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00