Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 wrzenia 2005 r., sygn. II SA/Go 277/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik, Asesor WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Monika Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 września 2005 r. przy udziale sprawy ze skargi C.J. na Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr DO [...] w przedmiocie odmowa przyznania uprawnień wdowy po kombatancie Uchylono decyzję I i II instancji

Uzasadnienie

W dniu [...].12.2003r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych wydał decyzję nr [...] w której odmówił przyznania uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie - innej osobie uprawnionej - C.J.J.. Decyzja została wydana na podstawie art. 20 ust.3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Podano nadto, że C.J. nie spełnia warunków o których mowa w art. 21 ustawy.

W uzasadnieniu decyzji podano, że C.J. i J.W. udzielono w dniu [...].12.1953r. ślubu wyznaniowego w parafii rzymsko-katolickiej [...]. Zgodnie z ówczesnym prawem małżeństwo było zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożyli przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. W związku , że oświadczenia nie zostały złożone w tej formie małżeństwo nie było uznane za zawarte. Z uwagi na powyższe, że ślub wyznaniowy nie wywierał skutków w polskim porządku prawnym - C.J. nie przysługuje status wdowy. Decyzja została doręczona stronie 08.01.2004r. Skarżąca w dniu 21.01.2004r. (data nadania) złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym wniosła o uchylenie w całości decyzji i przyznanie uprawnień kombatanckich po zmarłym mężu J.W.. W uzasadnieniu wniosku podano, że w świetle obowiązującego prawa w dacie zawarcia przez nią związku małżeńskiego dokonanego przed księdzem katolickim zawarła ona związek małżeński z J.W. i w którym to małżeństwie zgodnie żyła przez okres 50 lat, prowadziła wspólne gospodarstwo domowe z J.W., wspólnie wychowując troje dzieci. Fakt nie potwierdzenia zawartego przed księdzem związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego nie może przekreślać 50 lat wspólnego pożycia małżeńskiego, gdyż zdaniem wnioskodawczyni byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej, gdyż zarówno wobec Boga jak i ludzi wnioskodawczyni i jej zmarły mąż J.W. byli przykładnym małżeństwem. Wskazano również, że obecnie można zawierać związki małżeńskie w Kościele jak i przed państwowym urzędnikami Urzędów Stanu Cywilnego. Ponadto podniesiono, że wnioskodawczyni jest w podeszłym wieku oraz inwalidką pierwszej grupy i wymaga opieki osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00