Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 1 wrzenia 2005 r., sygn. I SA/Go 213/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędziowie: sędzia WSA Joanna Wierchowicz asesor WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant: pom.sekr.sąd. Agnieszka Baczuń po rozpoznaniu w dniu 1 września 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi Z.M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dnia [...] lutego 1998 roku Urząd Miasta i Gminy wystawił na Z.M. i J.P. "Nakaz płatniczy na łączne zobowiązanie pieniężne nr [...] w sprawie wymiaru podatku rolnego, leśnego oraz podatku od nieruchomości za 1998 rok."

Zastępca Burmistrza działając z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy wydał dnia [...] czerwca 1998 roku decyzję Nr [...] w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za 1998 rok, od której skarżący wraz z J.P. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego .

W wyniku rozpatrzenia odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję z dnia [...] września 1998 roku Nr [...] na mocy której uchyliło zaskarżoną decyzję w całości oraz ustaliło wymiar podatku od nieruchomości za 1998 rok skarżącemu Z.M. oraz J.P. w łącznej wysokości 1.701,60 zł. Zgodnie ze stanowiskiem organu, Burmistrz Miasta i Gminy winien był wydać wyżej wymienionym podatnikom decyzję ustalającą wymiar podatku, a nie jak to uczynił przypis podatku za 1998 rok. Bowiem - -" w aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie istnieje instytucja prawna przypisu podatku"-.Tym samym, zaskarżona decyzja jako niewłaściwie zdefiniowana podlegała uchyleniu. Ponadto w uzasadnieniu stwierdzono, że małżonkowie B.Z.M. oraz małżonkowie M. i J.P. są właścicielami nieruchomości o powierzchni 4,66ha. Zdanych zawartych w ewidencji gruntów prowadzonej również przez kierownika Urzędu Rejonowego wynika, że w skład nieruchomości stanowiących własność skarżących wchodzą grunty orne klasy IVa o powierzchni 0,18ha, grunty orne V o powierzchni 1,40ha oraz nieużytki o powierzchni 2,68ha. Użytki rolne stanowią zatem jedynie 0,58ha i nieruchomość będąca własnością skarżących nie stanowi gospodarstwa rolnego, zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00