Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 wrzenia 2005 r., sygn. III SA/Gd 639/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.), As. WSA Krzysztof Gruszecki, Protokolant Beata Kaczmar, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 15 grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 21, art. 23 § l, art. 30 § 1 pkt 5, art. 85 § l, art. 250 § 3 i § 5 oraz art. 262 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 75 poz. 802 ze zm.), § 1 ust. 3, § 2 ust. 3 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 listopada 1997 r. w sprawie określania wypadków i warunków pobierania odsetek wyrównawczych oraz sposobu ich naliczania (Dz. U. Nr 143, poz. 958 ze zm.) uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w części dotyczącej określenia wartości celnej, kwot wynikających z długu celnego oraz kwot odsetek wyrównawczych, ustalonych na podstawie zgłoszeń celnych "A" S.A. w W. oraz określił na nowo wartość celną towarów i kwotę wynikającą z długu celnego w sposób opisany. Organ odwoławczy orzekł jednocześnie o zwrocie nienależnie pobranego cła i odsetek wyrównawczych.

W uzasadnieniu Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że "A" S.A. z W. w dniu 11 sierpnia 2000 r. zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu samochody marki [...] zakupione od producenta hiszpańskiej firmy "B" S.A. Wartość celną pojazdów zadeklarowano w łącznej kwocie 353.892 DEM na warunkach dostawy FOB franco statek B. Koszty transportu zadeklarowano w wysokości 26.993 DEM.

Po przeprowadzeniu kontroli przez funkcjonariuszy Wydziału Kontroli Podmiotów Gospodarczych Izby Celnej w W. w zakresie przestrzegania przepisów oraz wartości celnej pojazdów zgłoszonych w procedurze dopuszczenia do obrotu stwierdzono, że "A" (zwana dalej Spółką) na podstawie umowy zawartej z hiszpańską firmą "B" S.A. jest wyłącznym importerem na terytorium Polski produktów firmy [...] (samochody, części zamienne, komponenty). W toku kontroli ustalono, iż Spółka zakupiła od firmy "B" m.in. samochody, które uległy uszkodzeniu w wyniku gradobicia w lipcu 1999 r. na placu fabrycznym w M., po cenach niższych od średnich cen nowych samochodów. W okresie od połowy 1999 r. do końca 2001 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu 1500 samochodów zakupionych po obniżonych cenach, z czego 1368 samochodów objęto procedurą dopuszczenia do obrotu w Urzędzie Celnym w G. na podstawie 207 zgłoszeń celnych. Zgodnie z treścią protokołu pokontrolnego uszkodzone samochody były przewożone przez firmę "B" z placu fabrycznego do miejsca składowania w firmie [...] pod B. Dostawy wszystkich samochodów do portu w G. odbywały się drogą morską na warunkach dostawy FOB B. Do wartości celnej samochodów doliczane były koszty transportu i ubezpieczenia. Faktury sprzedaży obejmujące przedmiotowe pojazdy opatrzono adnotacją "Depreciated Vehicle".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00