Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 2183/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia (spr.) Sędziowie : Sędzia Zdzisław Romanowski WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant: Krzysztof Tomaszewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2005 r. sprawy ze skargi M. S.A., B., Belgia na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] października 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] września 1998 r. zgłaszający M. S.A., B., Belgia złożył wniosek o rozpoczęcie fazy krajowej międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr [...] opartego na pierwszeństwie zgłoszeń złożonych w Belgii dnia [...] marca 1996 r. nr [...] i [...] lipca 1996 r. nr [...]. Zgłoszenie nr [...] dotyczyło wynalazku pod tytułem: "N".

Pismem z dnia [...] lutego 2003 r. Urząd powiadomił zgłaszającego o braku ustawowych warunków do uzyskania ochrony patentowej na rozwiązanie według zgłoszenia [...]. Wskazał, że zgłoszenie nie spełnia wymogów art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (tekst jednolity Dz. U. Nr 26, poz. 117 z 1993 r.- dalej jako ustawa o wynalazczości). W uzasadnieniu swojego stanowiska Urząd podał, że z opisów patentowych [...] i [...] wiadomo, że glifozat zastosowany w dawce niższej od śmiertelnej powoduje hamowanie wzrostu wegetatywnego i zwiększenie zawartości cukru w burakach cukrowych. W opisie obecnego zgłoszenia na str. 6 podano, że były prowadzone badania odnośnie skuteczności stosowania modyfikacji genetycznej upraw roślin przy rozważaniu ich tolerancji na środki chwastobójcze, w tym glifozat. W świetle powyższego badania zgłaszającego polegające na ustaleniu granicznych dawek glifozatu w stosunku do roślin modyfikowanych genetycznie, a więc mających na niego tolerancję, nie mogą być uznane za nowe. Biorąc pod uwagę, że z opisu zgłoszenia patentowego [...]wiadomo, iż zastosowanie zwiększonej dawki glufozinatu wobec tolerujących go modyfikowanych genetycznie roślin skutkowało zwiększeniem wydajności upraw uzyskany efekt w postaci zwiększenia wydajności upraw modyfikowanych genetycznie po zastosowaniu śmiertelnej (dla upraw niemodyfikowanych) dawki glifozatu należy uznać za oczywisty, a rozwiązanie za nie mające poziomu wynalazczego i nie nadające się do opatentowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00