Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 354/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Asesor Ewa Marcinkowska WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2005r. sprawy ze skargi T. F. na postanowienie Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. stwierdza, że uchylone postanowienie nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącego T. F. kwotę 355 (trzysta pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w [...] z dnia [...] czerwca 2004 r., Nr [...], wydaną na podstawie m.in. art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 15, poz. 1371, z późn. zm.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli z dnia [...] maja 2004 r., nr [...], nałożono na przedsiębiorcę "T." z siedzibą w L. karę pieniężną w kwocie 11.000,00 zł. W uzasadnieniu stwierdzono, że powyższa kara została nałożona za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji - z wyłączeniem taksówek (8.000,00 zł), tj. za naruszenie art. 5 ustawy o transporcie drogowym, na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2, art. 92 ust. 4 oraz lp. 1. 1. 1 załącznika do powołanej wyżej ustawy, a także za brak zamontowanego w kontrolowanym pojeździe urządzenia kontrolno-pomiarowego "tachografu", tj. za naruszenie art. 3 rozporządzenia Rady (EWG) oraz art. 29 - 30 ustawy o czasie pracy kierowców, na podstawie lp. 1. 11. 7 załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Jak wynika z akt sprawy, decyzja organu I instancji została doręczona stronie dnia [...] czerwca 2004 r.

Odwołanie od powyższej decyzji do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, za pośrednictwem [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w [...], złożył dnia [...] lipca 2004 r., a więc z zachowaniem terminu, zainteresowany, wnosząc na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. o stwierdzenie nieważności zaskarżonej decyzji jako wydanej bez podstawy prawnej oraz z rażącym naruszeniem prawa. Odwołujący się zarzucił zaskarżonej decyzji naruszenie art. 6, 107, 107 § 3 k.p.a. oraz art. 89 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym, w związku z § 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków i sposobów wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawionych do kontroli, a także wzory tych dokumentów(...), zgodnie z którym jeżeli podczas przeprowadzania kontroli kontrolujący stwierdził nieprawidłowości uzasadniające nałożenie kary pieniężnej, sporządza decyzję o nałożeniu kary pieniężnej i doręcza jej oryginał kontrolowanemu (przedsiębiorcy), a jej kopię kierowcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00