Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 2039/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: Maciej Kliszcz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2005r. sprawy ze skargi P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania rezerwacji częstotliwości oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2004 r., nr [...], Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, po rozpatrzeniu wniosku skarżącej spółki P. Sp. z .o.o. z siedzibą w W. (dalej także: P. Sp. z o.o.) o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty decyzji Nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. w przedmiocie odmowy dokonania rezerwacji częstotliwości na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie 1723,3 - 1730,3 MHz i 1818,3 - 1825,3 MHz dla ruchomej publicznej sieci telefonicznej działającej zgodnie ze standardem telekomunikacyjnym GSM 1800 - utrzymał w mocy w/w decyzję z dnia [...] czerwca 2004 r.

Z akt sprawy wynika, iż pismem z dnia 18 maja 2004 r. skarżąca spółka P. Sp. z o.o. złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości w zakresie 1723,3 - 1730,3 MHz i 1818,3 - 1825,3 MHz na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, na okres 25 lat, do wykorzystania dla ruchomej publicznej sieci telefonicznej działającej zgodnie ze standardem telekomunikacyjnym GSM 1800. W uzasadnieniu strona wnioskująca wskazała, iż rozszerzenie pasma pozwoli na bardziej racjonalną rozbudowę sieci, która zwiększy jej efektywność, co w konsekwencji przyczyni się do obniżenia kosztów jej eksploatacji oraz pozwoli na obniżenie kosztów świadczenia usług oraz obniżenie kosztów ponoszonych przez abonentów.

W wyniku rozpatrzenia przedmiotowego wniosku Prezes URTiP - działając na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2000 r. Nr 73, poz. 852 ze zm.) i art. 104 § 1 k.p.a. w zw. z art. 111 ust. 1 ustawy - Prawo telekomunikacyjne - decyzją Nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. odmówił skarżącej spółce dokonania rezerwacji częstotliwości na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie 1723,3 - 1730,3 MHz i 1818,3 - 1825,3 MHz dla ruchomej publicznej sieci telefonicznej działającej zgodnie ze standardem telekomunikacyjnym GSM 1800. W uzasadnieniu decyzji Prezes URTiP podniósł, iż zgodnie z przepisem art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo telekomunikacyjne, w przypadku braku dostatecznych zasobów częstotliwości podmioty wnioskujące o dokonanie rezerwacji częstotliwości wykorzystywanych do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej są wyłaniane w drodze przetargu. Organ stwierdził, iż w związku z tym, że z wnioskiem o dokonanie rezerwacji częstotliwości w tych samych zakresach wystąpiła również spółka T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. - przetarg jest obligatoryjnym sposobem wyłonienia podmiotu, na wniosek którego zostanie dokonana rezerwacja częstotliwości. Zdaniem Prezesa URTiP stwierdzenie w przedmiotowym postępowaniu braku dostatecznych zasobów częstotliwości przesądza o prawnej konieczności przeprowadzenia przetargu, co wyklucza dokonanie rezerwacji częstotliwości w trybie art. 22 Prawa telekomunikacyjnego. Organ podniósł ponadto, iż dokonanie rezerwacji częstotliwości z pominięciem trybu przetargowego, w przypadku braku dostatecznych zasobów częstotliwości, skutkowałoby wydaniem decyzji z rażącym, naruszeniem prawa, co zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. stanowiłoby podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00