Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 94/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Sędziowie Asesor WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Asesor WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Andrzej Michrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2005 r. sprawy ze skargi A. K. na uchwałę Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...] października 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wpisania na listę aplikantów radcowskich uchyla zaskarżoną uchwałę i poprzedzającą ją uchwałę Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] z dnia [...] lipca 2004 r. Nr [...].

Uzasadnienie

VI SA/Wa 94/05

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] czerwca 1999 r. Nr [...] Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...], na podstawie art. 33 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145 ze zm.), postanowiła nie dokonać wpisu A. K. na listę aplikantów radcowskich.

Na skutek wniosku A. K. o wznowienie postępowania, Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...], na podstawie art. 145a § 1 kpa. podjęła uchwałę w dniu [...] czerwca 2004 r. Nr [...] o wznowieniu postępowania.

Działając na podstawie art. 151 § 1 kpa. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] podjęła w dniu [...] lipca 2004 r. uchwałę Nr [...] odmawiającą uchylenia uchwały z dnia [...] czerwca 1999 r. Nr [...] odmawiającą A. K. wpisu na listę aplikantów radcowskich.

W ocenie Rady uchwała z dnia [...] czerwca 1999 r. Nr [...] o odmowie wpisu na listę aplikantów radcowskich oparta była na art. 33 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, zatem do tej uchwały nie miał zastosowania wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lutego 2004 r. (sygn. akt P 21/02) stwierdzający niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej art. 60 pkt 8b w/w ustawy o radcach prawnych. Zdaniem Rady przeprowadzony konkurs, w oparciu o art. 33 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, nie może podlegać weryfikacji. Nadto wskazano, iż Trybunał Konstytucyjny stwierdził w powołanym wyroku, że uznanie za niezgodnym z Konstytucją RP art. 60 pkt 8b ustawy o radcach prawnych nie powoduje bezskuteczności aktów i czynności podjętych przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W szczególności przeprowadzone konkursy na aplikację zachowują skuteczność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00