Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 sierpnia 2005 r., sygn. II SA/Bd 494/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Grażyna Malinowska - Wasik Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Protokolant Magdalena Gadecka po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi Wioletty S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] 2005r. nr [...] w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowania dziecka oddala skargę

Uzasadnienie

II SA/Bd 494/05

UZASADNIENIE

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z [...] 2005r. nr [...] stwierdzono nieważność decyzji ostatecznej Burmistrza T. z [...] 2005r. Nr [...] w sprawie przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka - syna Wioletty S. - Mateusza w okresie od [...] 2005r. do 30 kwietnia 2005r. na podstawie art. 60 ust 2 ustawy z 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.) oraz art. 156 § 1 pkt 2 i art 157 k.p.a.

W uzasadnieniu stwierdzono, że Wioletta S. otrzymywała dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka do 31 grudnia 2004r. świadczenie pobierane było na podstawie art. 60 ust 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym osoba pozostająca w związku małżeńskim otrzymująca na dzieci do dnia wejścia w życie ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego nabywa prawo do dodatku, o którym mowa w art. 12 przez okres jednego roku, jeżeli spełnia warunki określone w ustawie. W dniu 10 grudnia 2004r. zainteresowana zawarła związek małżeński, a więc przed tą datą nie pozostawała w związku małżeńskim i mogła otrzymać dodatek na ogólnych zasadach, jeżeli samotnie wychowywała syna. Pomimo informacji, że zainteresowana zawarła związek małżeński organ przyznał na podstawie wskazanego przepisu dodatek do zasiłku z tytułu samotnego wychowania dziecka. W tych okolicznościach organ dopuścił się rażącego naruszenia prawa, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt2 k.p.a. Zawarcie nowego związku małżeńskiego oznacza, że zainteresowana nie wychowuje dziecka samotnie i organ nie był uprawniony do przyznania świadczenia. Ponadto świadczenie przyznano pomimo braku wniosku ( art. 23 ust 1 ustawy). Postępowanie było więc prowadzone z naruszeniem art.10 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00