Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 31 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Bd 242/05
Odpisy amortyzacyjne nalicza się nie tylko w sytuacji wybudowania budynku od podstaw, ale również adaptacji cudzego budynku do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi "S." Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 22 lutego 2005 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 13 grudnia 2004 r. (...) Naczelnik K.-P. Urzędu Skarbowego w B. określił dla "S." Sp. z o.o. z siedzibą w B. wysokość podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r. w kwocie 40.170 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, iż Spółka zaniżyła zobowiązanie podatkowe o kwotę 11.616 zł w wyniku zawyżenia kosztów uzyskania przychodów przez zaliczenie do nich wydatków dotyczących ubezpieczenia samochodu ciężarowego za okres inny niż kontrolowany, wydatku na zakup cyfrowego aparatu fotograficznego oraz wydatku poniesionego na zakup projektu adaptacji dzierżawionej przez Spółkę nieruchomości w L.
Od powyższej decyzji Spółka złożyła odwołanie, wnioskując o jej uchylenie w całości. Zarzuciła naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię przepisu art. 15 ust. 1 oraz niewłaściwe zastosowanie w danym stanie faktycznym przepisu art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. "c" ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./. Spółka zakwestionowała ustalenia organu wyłączające z kosztów uzyskania przychodów w 2003 r. wydatki poniesione z tytułu składek na ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC samochodu stanowiącego środek trwały. Wyjaśniła, że skoro odliczyła w całości koszty w 2003 r., tj. w roku, w którym zostały zawarte umowy ubezpieczenia i w roku, w którym faktycznie składki zapłacono, to w konsekwencji doszło tylko do nic nieznaczącego z punktu widzenia prawnego przesunięcia tych wydatków. W ocenie Spółki zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w 2003 r. jest poprawne, bo w konsekwencji nie następuje uszczuplenie należności podatkowej.