Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 lipca 2005 r., sygn. II SA/Wr 1523/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusza Kuczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Protokolant Agnieszka Figura, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2005r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Wojewody D. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Wojewody D. z dnia [...]r., nr [...]na podstawie art.138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 37 k ustawy z dnia 14.12.1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jednolity Dz. U. Nr 58 poz.516 z 2003r.) po rozpatrzeniu odwołania E. K. od decyzji Starosty Powiatu W. z dnia [...]r. Nr [...]orzekającej o odmowie przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję.

W motywach uzasadnienia stwierdzono, że decyzją administracyjną Starosty Powiatu W. odmówiono E. K. prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Od decyzji tej zainteresowana złożyła odwołanie i wniosła o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Jednocześnie zarzuciła organowi I instancji błędną wykładnię przepisów prawnych zarówno ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu jak i Karty Nauczyciela.

W toku postępowania odwoławczego na podstawie akt sprawy ustalono, że E. K. zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy we W. w dniu [...]r. Jednocześnie złożyła wniosek do Starosty Powiatu W. o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. E. K. w dniu rejestracji udokumentowała ogólny okres uprawniający do emerytury w wysokości [...] lat [...] miesięcy i [...] dni.

W odpowiedzi na powyższy wniosek Starosta Powiatu W. decyzją z dnia [...]r. odmówił E. K. przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu swojej odmownej decyzji Starosta Powiatu W. odniósł się do sposobu rozwiązania stosunku pracy przez zainteresowaną. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z dniem [...] r. z powodu zmian organizacyjnych - likwidacja Zespołu Szkół nr. [...] we W. przy Placu F. nr [...] (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela), przy czym E. K. w okresie od [...]r. do [...]r. pozostawała w stanie nieczynnym. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na art. 20 ust 2 pkt 6 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym stosunek pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny wygasa z mocy prawa z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym. W związku z tym, że wygaśnięcie stosunku pracy z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym nie stanowi rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy uznano, że zainteresowana nie spełnia jednego z warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00