Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lipca 2005 r., sygn. V SA/Wa 3734/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Asesor sądowy WSA - Andrzej Kania, Protokolant - Katarzyna Kotulińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2005 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez B. Sp. z o.o. w W. według dokumentu SAD z [...].01.2001 r. Nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z F. leki ([...]), przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej w kwocie [...], wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur: z [...].09.2000r. nr [...] oraz z dnia [...].05.2000r. - nr [...] wystawionych przez eksportera W. S.A. [...].

Decyzją z dnia [...].06.2003 r. Nr [...], wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła i orzekając w tej części określił wartość celną (przyjętą za podstawę wymiaru cła) w skorygowanej (obniżonej) wysokości ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksporterów rabatów, obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie zafakturowane przez eksportera ceny według rachunku przedstawionego przy zgłoszeniu celnym.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...].10.2004 r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera, ujawniono zawarte przez niego z eksporterami ("W. S.A." i "[...] S.A.") w dniu [...].12.1997 r. umowy o świadczenie usług dystrybucji i dostawy, przewidujące w sprzedaży leków skarżącej, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym stosowanie rabatów dla importera, jeżeli w okresie tym osiągnięte zostaną określone w umowach wielkości ("progi") zakupu leków przez importera. Według umów przyznanie rabatów dokumentowane było notami kredytowymi dostawcy (eksportera) i "winno być uzależnione od terminowego rozliczenia płatności należnych dostawcy od nabywcy na podstawie niniejszej umowy. W żadnym wypadku kwota zaległych płatności nie powinna przekroczyć [...] ([...])" ( pkt. 4.6. ). Progi od których osiągnięcia uzależnione było przyznanie rabatów i ich wysokość strony każdorazowo ustalały w załącznikach do powyższych umów. Dla leków [...] i [...] będących przedmiotem importu w niniejszej sprawie, ustalono 50 % rabatu przy uwzględnieniu progu zakupu [...] ( załącznik nr 11 do umowy zawartej z firmą ("W. S.A.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00