Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. V SA/Wa 1909/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Kudiura, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Asesor WSA - Danuta Dopierała, Protokolant - Małgorzata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2005 r. sprawy ze skargi J. P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru - oddala skargę -

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez J. P. sp. z o.o. w W. dnia [...] stycznia 2001 r. według dokumentu SAD nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym farmaceutyki uprzednio objęte procedurą składu celnego. Do zgłoszenia celnego załączono faktury wystawione przez eksportera towaru, tj. firmę b. firmę J. Ph.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 a Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej zgłoszonych towarów oraz kwoty cła i wysokości zobowiązania podatkowego i orzekając w tej części, wartość celną, kwotę cła i wysokość podatku VAT określił w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu, obniżającego fakturowaną pierwotnie należność eksportera.

Orzekając w wyniku odwołania Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] maja 2004 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej określenia podstawy materialno-prawnej i w tym zakresie orzekł, że jako podstawa materialno-prawna decyzji winien być powołany art. 65§4 pkt. 2 lit. c ustawy z 9 stycznia 1997 r. kodeks celny, w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie firmy importera ustalono, iż wartość celna importowanych leków została ustalona w sposób nieprawidłowy. Świadczyły o tym "Umowa o Dostawach Produktu" zawarta dnia [...] listopada 1998 r. pomiędzy J. Ph. jako dostawcą a J. P. sp. z o.o. jako nabywcą oraz "Umowa o Dystrybucji i Dostawach" zawarta pomiędzy tymi stronami dnia [...] maja 2001 r. z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2000 r. oraz zarejestrowane w księgowości Firmy noty kredytowe obniżające wartość importowanych farmaceutyków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00