Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 lipca 2005 r., sygn. VI SA/Wa 550/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: Maciej Kliszcz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lipca 2005r. sprawy ze skargi O. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2004 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy OKLAND oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2004 roku nr [...]Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 246 i 247 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej /Dz.U. z 2003 roku nr 119, poz. 1117 oraz z 2004 roku Dz.U. nr 33, poz. 286/ oraz art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 roku o znakach towarowych /Dz.U. nr 5, poz. 17 ze zm. w związku z art. 315 ust. 3 ustawy Prawo własności przemysłowej i art. 98 kpc w związku z art. 256 ust. 2 ustawy prawo własności przemysłowej, unieważnił prawo z rejestracji znaku towarowego OKLAND [...] udzielone na rzecz O. S.A. z siedzibą w K.

Rozstrzygnięcie Urzędu Patentowego zapadło w oparciu o poczynione następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:

Prawomocną decyzją Urzędu Patentowego z dnia [...] lipca 2002 roku udzielone zostało prawo ochronne na znak towarowy OKLAND [...] na rzecz O. S.A. z siedzibą w K. Znak ten był przeznaczony do oznaczania towarów i usług w klasach 6,19,20,35,37,40. Na powyższą decyzję wpłynął sprzeciw P. O. J. W. i W. W. Spółka jawna z siedzibą w K. Zdaniem wnoszącego sprzeciw prawo ochronne na sporny znak towarowy zostało udzielone z naruszeniem art. 8 pkt 2 ustawy o znakach towarowych, zgodnie z którym niedopuszczalna jest rejestracja znaku, który narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich. Na uzasadnienie żądania wnoszący sprzeciw podniósł, że przed przekształceniem w spółkę jawną, co nastąpiło z dniem [...] grudnia 2001 roku, prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która to spółka rozpoczęła działalność [...] czerwca 1997 roku w zakresie produkcji okien i drzwi, sprzedaży materiałów budowlanych i przemysłowych oraz usług ogólnobudowlanych. Nazwa firmy prowadzonej w formie spółki cywilnej stanowi dobro osobiste wspólników /art. 23 kc/ podlegające ochronie, stosownie do art. 24 kc. Uprawniony z prawa ochronnego na sporny znak towarowy -O. S.A. używając w nazwie /firmie/ spółki słowa OKLAND stanowiącego wyróżnik nazwy spółki cywilnej wnoszącego sprzeciw, wobec późniejszego od niej rozpoczęcia działalności gospodarczej, w świetle przepisów kodeksu cywilnego, narusza ochronę tej nazwy. O. S.A. została wpisana do rejestru handlowego [...] stycznia 1999 roku i prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży okien i drzwi z PCV i usług budowlanych na terenie czterech województw południowej Polski m.in. [...]. Wnoszący sprzeciw podkreślił, iż od daty rejestracji działalności gospodarczej, tj. od 1997 roku prowadzi prężną działalność, która była szeroko reklamowana. Nadto jest autoryzowanym partnerem firmy niemieckiej K. Powołał się także na fakt zgłoszenia do ochrony, w dniu [...] kwietnia 2000 roku, znaku towarowego OKLAND [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00