Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 lipca 2005 r., sygn. II SA/Rz 295/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Ekiert /spr./ Sędziowie NSA Anna Lechowska AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: sekr.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi W. K. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uprawnień kombatanckich - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].11.1993 r. nr [...] działając na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 3 i art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24.01.1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego [ Dz.Ust. Nr 17 poz. 75 z późn.zm. ] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdził, że W. W. K. s. N. spełnia warunki określone w art. 21 cyt. ustawy i w związku z tym przyznał mu uprawnienia kombatanckie z następujących tytułów, a to za okres od marca 1942 r. do lipca 1944 r. - Armia Krajowa i od listopada 1944 r. do lutego 1946 r. - obóz internowania.

W dniu [...].10.2004 r { data wpływu wniosku do Urzędu } M. K. wystąpił do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych domagając się zmiany zapisu zawartego w opisanej wyżej decyzji poprzez zastąpienie słów " obóz internowania słowem " łagry " .

Uzasadniając swój wniosek wnioskodawca wywiódł, iż zapis ten prowadzi do nieporozumień i powoduje komplikacje w przyznawaniu świadczeń. Ze skierowanego do niego pisma Urzędu wynika, że oparto się w tym względzie na publikacji Ireneusza Cabana " Polacy internowani w ZSRR " . W jego ocenie jest to oczywiście nie zasadne, albowiem on dysponuje dokumentami z których wynika, że były to łagry, a w szczególności dokumentem z Moskwy sporządzonym w języku rosyjskim, który potwierdza fakt jego pobytu w łagrach wojenno - plennych, wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w R., w którym w sposób jednoznaczny stwierdzono, że doznał on uszczerbku na zdrowiu w łagrach i wreszcie " wyrokiem " Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia [...].03.1995 r. nr [...], w którym zamieszczono wykładnię pojęcia " internowany " w pismach z ZSRR lub w publikacjach, które usiłują wybielić " Golgotę Wschodu " .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00