Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 12 lipca 2005 r., sygn. II SA/Op 435/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie: sędzia WSA Krzysztof Bogusz - spr. asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant : st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2005 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Kierownik do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...], w sprawie [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. na rzecz skarżącej M. M. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez M. M. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. utrzymująca w mocy decyzję własną z [...] w sprawie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu tajnego nauczania w okresie II wojny światowej.

Orzeczenia te poprzedziło postępowanie administracyjne o następującym przebiegu.

Wnioskiem z 10 czerwca 1999 r. (data wpływu 14 czerwca 1999 r.) M. M. wniosła o przyznanie jej uprawnień kombatanckich z tytułu prowadzenia w okresie II wojny światowej tajnego nauczania. Podniosła, że w wyniku kampanii wrześniowej jej rodzina utraciła dom a rodzinna miejscowość, [...] w powiecie [...], została włączona do Rzeszy Niemieckiej i w celu kontynuowania nauki rodzice wysłali ją do C. leżącej wówczas w Generalnej Guberni. Tam znalazła schronienie w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Urszulanek. U Sióstr Urszulanek uczyła się w zakresie gimnazjum i od września 1942 roku zlecono jej nauczanie dzieci w zakresie klas I - III szkoły powszechnej. Podniosła, że pracowała w ten sposób z dziećmi przez 2 lata od roku szkolnego 1942.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00