Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 12 lipca 2005 r., sygn. II SA/Op 35/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie: sędzia WSA Krzysztof Bogusz asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2005 r. sprawy ze skargi Wojewoda Opolski na decyzję Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 27 października 2004 r. Nr XXVII/224/2004 w przedmiocie usług opiekuńczych 1) stwierdza nieważność paragrafu 1 punkt 1 zaskarżonej uchwały, 2) określa, że paragraf 1 punkt 1 zaskarżonej uchwały nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wojewoda Opolski działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U, z 200l r. Nr 142, poz. 1491 ze zm.) wniósł skargę na uchwałę Nr XXVII/224/2004 Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 27 października 2004 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania z powodu istotnego naruszenia prawa.

Wskazał, że jak wynika z regulacji wprowadzonej przez Radę Miejska w Wołczynie w § 1 zaskarżonej uchwały przyznanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych ma następować na wniosek zainteresowanej osoby lub członka rodziny. Krąg podmiotów uprawnionych do składania wniosków o udzielenie świadczeń z pomocy społecznej został określony w art. 102 ustawy o pomocy społecznej i zgodnie z tym przepisem z wnioskiem takim mogą występować:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00