Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 lipca 2005 r., sygn. II SA/Go 20/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik, Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Monika Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2005 r. sprawy ze skargi M.T.N. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych , na podstawie przepisu art. 1-4 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U.
z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.) odmówił przyznania M.N. uprawnień kombatanckich z tytułu deportacji do Generalnej Guberni. W uzasadnieniu wskazano, że wnioskowany przez stronę rodzaj represji nie jest represją w rozumieniu ustawy kombatanckiej.
W związku z powyższą decyzją M.N. złożyła do ww. organu wniosek
o ponowne rozpatrzenie sprawy. W uzasadnieniu wskazano, że w odwecie za działalność patriotyczną ojca J.R., odwołująca się w wieku 1 roku została waz z matką
i bratem deportowana do miejscowości Ruchna na Podlasiu (teren Generalnej Guberni), gdzie była (przez okres około 4 lat) ofiarą represji wojennych i politycznych ze strony władz hitlerowskich, przebywając przymusowo w skrajnie ciężkich warunkach bytowych, porównywalnych do tych jakie panowały w niemieckich obozach odosobnienia. Strona wskazała także, że Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w oparciu o przedłożone dokumenty przyznała jej świadczenie pieniężne z tytułu prześladowań hitlerowskich zaliczonych do kat. V obejmującej dzieci do lat 12 deportowane wraz z rodzicami na teren III Rzeszy w granicach 1937 lub na tereny okupowane.