Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 lipca 2005 r., sygn. I SA/Gl 306/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Ewa Madej Sędzia NSA Eugeniusz Christ /spr./ Asesor WSA Teresa Randak Protokolant Monika Adamus po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2005 r. sprawy ze skargi "A" w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /t. jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./ w związku z art. 18, art. 23 § 1 i 44 pkt 1 oraz art. 71a § 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /t.jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm./, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez "A" w W. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] r. Nr [...] sprostowane postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...], mocą którego organ egzekucyjny określił "A" w W., jako dłużnikowi zajętej wierzytelności wysokość kwoty nie przekazanej organowi egzekucyjnemu na kwotę [...] zł Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ odwoławczy stwierdził, że Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. działając jako organ egzekucyjny, w toku prowadzonego przeciwko "Klubowi B" /"B" / postępowania dokonał w "A" zajęć szeregu wierzytelności pieniężnych z tytułu udostępnienia praw medialnych "C" wskazując ich daty i numery oraz podnosząc, że poszczególne wierzytelności zostały uznane przez ich dłużnika.

Dłużnik zajętych nieruchomości potwierdzając otrzymanie zawiadomień o zajęciach poinformował organ egzekucyjny, że zajęcia przekazane zostały do komórek wewnątrzzwiązkowych, które opracują sposób ich realizacji w miarę otrzymywania środków od partnera medialnego "C" i w żaden sposób nie kwestionował dokonanych zajęć. Organ egzekucyjny zwracał się do "A" w W. o informację w jakim terminie zostaną przekazane na konto organu zajęte środki. W związku z brakiem realizacji zajęć przez dłużnika zajętej wierzytelności przeprowadzono w jego siedzibie kontrolę realizacji dokonanych zajęć, która wykazała, że w latach 2001 - 2003 dłużnik przekazywał zajęte wierzytelności z tytułu udostępnienia praw medialnych "C", bez zgody organu egzekucyjnego bezpośrednio zobowiązanemu Klubowi. Przedstawiciel "A" w W. wyjaśnił, że kwoty, które przekazano "B" /"B" / z tytułu udostępnienia praw medialnych i reklamowych były przekazywane zgodnie z dyspozycją Klubu w zdecydowanej większości na płace pracowników, należności podatkowe i składki ZUS. Z protokołu kontroli przeprowadzonej u dłużnika zajętej wierzytelności wynikało jednoznacznie, że "A" nie przekazywał żadnych kwot na poczet realizacji przedmiotowych zajęć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00