Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Wr 186/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi J. K. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odrzucenia zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; III. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu poniesionych kosztów sądowych.

Uzasadnienie

2

Uzasadnienie

W dniu [...]Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. wydał, na podstawie art. 2 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 ze zm.), tytuł wykonawczy nr [...], w którym stwierdzono, że J. K. jako zobowiązany nie wykonała obowiązku rozbiórki samowolnie wybudowanych ścianek na nieruchomości wspólnej, tj. korytarzu ogólnodostępnym na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego nr [...] w P., gmina S., oraz doprowadzenia w/w korytarza do stanu poprzedniego. Obowiązek ten wynika z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...]Nr [...].

Pismem z dnia [...]J. K. wniosła zarzuty do prowadzonej egzekucji administracyjnej obowiązku nakazu rozbiórki samowolnie wybudowanych ścianek na korytarzu ogólnodostępnym na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego nr [...], położonego na działce nr [...]w P. oraz doprowadzenia w/w korytarza do stanu poprzedniego. Jednocześnie zgłosiła ona na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 kpa wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...]Nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] Nr [...]. Strona podniosła m. in., że w toku postępowania administracyjnego organ nie znał wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych mających wpływ na treść wydanych decyzji administracyjnych, skutkujących tytułem wykonawczym z dnia [...]. Nr [...]. Okolicznością tą, powodującą odmienną od dotychczasowej ocenę sytuacji prawnej, jest akt notarialny umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego sporządzony w dniu [...]r. (rep. [...]), z którego wynika, że sprzedaż obejmowała samodzielny lokal mieszkalny nr [...] o pow. [...]m2, składający się z 1 pokoju, kuchni i łazienki, znajdującej się na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego we wsi P. [...]. Z powyższego strona wywiodła, że brak jest służebności czy też współwłasności w ramach części niepodzielnej, co do przedmiotowej łazienki jako pomieszczenia użytkowanego. Zatem brak jest podstaw prawnych do uznania, że zabudowanie części korytarza i wydzielenie przez nią dodatkowego pomieszczenia nastąpiło z naruszeniem prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz żądania przedłożenia dodatkowych dokumentów, tj. inwentaryzacji powykonawczej wykonanych robót budowlanych, orzeczenia technicznego, stwierdzającego prawidłowość ich wykonania, zgodności z Polskimi Normami oraz prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane itp. Nie występują też okoliczności określone w przepisach art. 51 ust. 2 i 4 oraz art. 71 Prawa budowlanego, przywołanych jako podstawa prawna decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S., a skutkującej tytułem wykonawczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00