Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 czerwca 2005 r., sygn. VI SA/Wa 2241/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Piotr Borowiecki (spr.) Protokolant: Andrzej Michrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi B. z siedzibą we Francji na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2004 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy Alergin oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r., nr [...], Urząd Patentowy RP-działając na podstawie art. 164 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej także p.w.p.) oraz art. 98 k.p.c. w zw. z art. 256 ust. 2 p.w.p., po rozpoznaniu wniosku spółki B. z siedzibą we Francji z dnia [...] czerwca 2002 r. - odmówił unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy Alergin, nr [...] oraz przyznał uprawnionemu z rejestracji spółce I. S.A. z siedzibą w R. od skarżącej spółki kwotę 1.500,- zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Z akt sprawy wynika, iż w dniu [...] czerwca 2002 r. spółka L. z siedzibą we Francji (działająca obecnie pod firmą B.) - opierając się na przepisie art. 255 pkt 1 p.w.p. i art. 29 w zw. z art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. z 1985 r. Nr 5, poz. 17 ze zm., dalej także u.z.t.) - złożyła w Urzędzie Patentowym RP wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji słownego znaku towarowego Alergin, [...], udzielonego na rzecz spółki I. S.A. z siedzibą w R., przeznaczonego dla "leków stosowanych w schorzeniach alergicznych", tj. do oznaczania towarów w klasie nicejskiej 5. W uzasadnieniu swego wniosku strona skarżąca - powołując się na dyspozycję przepisu art. 7 ustawy o znakach towarowych - uznała, że organ dopuścił się przy rejestracji spornego znaku towarowego naruszenia tego przepisu. Wnioskodawca podniósł, iż został pozwany do sądu przez uprawnionego z rejestracji znaku towarowego Alergin [...] o naruszenie jego praw do tego znaku poprzez stosowanie oznaczenia swoich preparatów farmaceutycznych znakiem Nalergine, będącego przedmiotem zgłoszenia rejestrowego [...] z dnia [...] stycznia 2001 r. Zdaniem skarżącej spółki nazwa alergin stanowi nazwę rodzajową znanego schorzenia zwanego alergią, czyli jest tzw. oznaczeniem ogólnoinformacyjnym, nie mającym zarówno zdolności odróżniającej pierwotnej, jak i zdolności odróżniającej wtórnej. Wnioskodawca podnosząc, iż takie oznaczenia wyłączone są od rejestracji - powołał się przy tym na przyjętą w prawie znaków towarowych zasadę swobody informowania - w interesie uczestników obrotu - o istotnych właściwościach produktów i usług. W ocenie wnioskodawcy przyznanie wyłącznego prawa do oznaczenia ogólnoinformacyjnego prowadziłoby w zasadzie do przyznania monopolu polegającego na bezpodstawnym zakazywaniu innym producentom informowania pacjentów o tym, że rozprowadzane przez nich leki służą zwalczaniu alergii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00