Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. VI SA/Wa 11/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2003 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

M. C., zwany dalej "skarżącym", w dniu [...] grudnia 1994 r. zgłosił do Urzędu Patentowego RP celem opatentowania wynalazek pn. Gwóźdź kostny. W świetle opisu wynalazku jego przedmiotem jest gwóźdź kostny, śródszpikowy, mający zastosowanie w ortopedii, szczególnie przy składaniu i zespalaniu pęknięć krętarzowych i podkrętarzowych. Istotą wynalazku jest gwóźdź, posiadający na swojej powierzchni krawędzie zaczepowe, ułożone prostopadle lub pod kątem względem osi gwoździa. Krawędzie zaczepowe w zależności od potrzeb umieszczone są na początku, w części środkowej lub na końcu gwoździa. Gwóźdź według wynalazku, po wbiciu, na odcinku styku z powierzchnią otworu kostnego, swoimi ostrymi krawędziami wciska się w powierzchnię otworu, co zapobiega cofaniu się gwoździa w czasie pracy narządów ruchu podczas rehabilitacji. Jak wskazano, znany jest z polskiego opisu patentowego nr 93410 gwóźdź kostny, który na części swej długości w pobliżu końca jest zagięty oraz na tym łuku ma część prostą, przy czym na końcu tylnym zaopatrzony jest w część sprzęgającą, która umożliwia bezobrotowe połączenie z przyrządem do wbijania.

Według zastrzeżeń patentowych:

1. Gwóźdź kostny śródszpikowy w postaci pręta prostego lub zakrzywionego, zakończonego z jednej strony ostrzem, a z drugiej spłaszczeniem z poprzecznym otworem, umożliwiającym połączenie z narzędziem do wprowadzania i wyjmowania gwoździa, znamienny tym, że gwóźdź (1) posiada na swojej powierzchni krawędzie zaczepowe (D).

2. Gwóźdź kostny według zastrz. 1, znamienny tym, że krawędzie zaczepowe (D) ułożone są prostopadle do osi gwoździa (1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00