Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. I SA/Bk 108/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Włodzimierz Witold Kędzierski, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Presnarowicz (spr.), asesor WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi B. S.A. w A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącej Spółki B. S.A. w A. kwotę 1.589 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset osiemdziesiąt dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Na podstawie dokumentu SAD Nr [...] Agencja celna W. w Suwałkach, działając z upoważnienia B. S.A. w A., dokonała w dniu [...].05.2001 r. zgłoszenia celnego towaru w postaci wykroi pakietów do pakowania paczek z papierosami. W oparciu o dołączoną do zgłoszenia celnego faktur Nr [...], [...] [...] [...] z dnia [...].05.2001 r., wystawioną przez firmę z Niemiec, wartość celną importowanego towaru ustalono na kwotę [...] Euro.

Po dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym funkcjonariusze Izby Celnej w B. przeprowadzili kontrolę w Spółce B. w A., w trakcie której ujawniono fakturę nr [...] z dnia [...].03.2002 r. na kwotę [...] EURO, wystawioną przez firmę T. z Niemiec i obciążającą Spółkę kosztami projektu nowej szaty graficznej materiałów opakowaniowych. Po przeprowadzeniu postępowania w tej sprawie Naczelnik Urzędu Celnego w S. wydał w dniu [...].12.2004 r. decyzję nr [...], w której określił wobec Spółki wartość celną zgłoszonego towaru, jak też kwotę podatku od towarów i usług w nowej wysokości, a także określił kwotę odsetek wyrównawczych, obliczonych od różnicy między kwotą podatku zawartą w decyzji, a kwotą podatku zadeklarowaną w zgłoszeniu celnym. Organ stwierdził, iż w celu określania wartości celnej towaru, do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za towar dodaje się określoną w odpowiedniej proporcji wartość prac projektowych - w zakresie, w jakim taka wartość nie została ujęta w cenie faktycznie zapłaconej lub należnej - wykonanych poza polskim obszarem celnym i niezbędnych do produkcji przywiezionych towarów dostarczonych bezpośrednio lub pośrednio przez kupującego, bezpłatnie lub po obniżonej cenie, do użytku związanego z produkcją i sprzedażą przywożonych towarów. Zwiększona wartość celna importowanego towaru powoduje zaś podwyższenie podstawy opodatkowania i samego podatku od towarów i usług. Organ odstąpił natomiast od wyliczenia należności celnych z uwagi na upływ 3-letniego okresu przedawnienia do wymiaru cła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00