Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r., sygn. I SA/Wr 3732/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędziowie - Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska - Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant - Katarzyna Dziok po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2005 r. sprawy ze skargi E. Ż. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] E. Ż., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo A, dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie sprowadzonego z Chin towaru (odzież) procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Do zgłoszenia celnego JDA SAD Nr [...] strona załączyła między innymi fakturę nr [...] z dnia [...] opiewającą na kwotę [...] oraz deklarację wartości celnej. Zgłoszenie zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 Kodeksu celnego, a następnie przystąpiono do jego weryfikacji, w wyniku której uznano to zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i kwoty wynikającej z długu celnego i ustalono nową wartość celną doliczając do ceny transakcyjnej kwotę wynikającą z ujawnionej faktury za usługi doradcze nr [...] z dnia [...]. O przyporządkowaniu ww. faktury do przedmiotowego zgłoszenia celnego zadecydowała data jej wystawienia, kwota na jaką opiewała oraz dokonane płatności wynikające z dokumentacji księgowej.

Po rozpatrzeniu odwołania strony od decyzji organu pierwszej instancji Prezes Głównego Urzędu Ceł, decyzją z dnia [...], Nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, powołując w podstawie prawnej przepisy: art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 23 § 1 i § 9, art. 85 § 1 i art. 262 Kodeksu celnego.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wywodził, że zgodnie z art. 85 § 1 Kodeksu celnego, należności celne przywozowe są wymagalne według stanu towaru i jego wartości celnej w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego i według stawek w tym dniu obowiązujących. Po przyjęciu zgłoszenia celnego organ celny, na podstawie art. 75 § 1 Kodeksu celnego, zwalnia towary, jeżeli spełnione zostaną warunki objęcia ich wskazaną procedurą i o ile towary te nie są przedmiotem ograniczeń lub zakazów. Po zwolnieniu towarów, organ może jednak - z urzędu lub na wniosek zgłaszającego - dokonać kontroli zgłoszenia celnego, w celu upewnienia się o prawidłowości danych zawartych w tym zgłoszeniu. W szczególności, organ celny może kontrolować dokumenty i dane handlowe dotyczące operacji przywozu lub wywozu towarów objętych zgłoszeniem, jak również późniejszych operacji handlowych dotyczących tych towarów. Kontrole te mogą zostać przeprowadzone u zgłaszającego bądź u osoby bezpośrednio lub pośrednio związanej z tymi operacjami, jak również u każdej innej osoby posiadającej takie dokumenty i dane. Organ celny może też przystąpić do kontroli towarów, jeżeli istnieje jeszcze możliwość ich okazania (art. 83 § 1 i § 2 Kodeksu celnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00