Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r., sygn. I SA/Wr 3667/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała Sędziowie WSA Bogumiła Kalinowska NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Protokolant Katarzyna Dziok po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2005 r. sprawy ze skargi E. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...]E. Ż., działająca pod firmą PPH "A" E. Ż. we W., dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towaru (odzież) sprowadzonego z Chin (SAD nr [...]z dnia [...].). Do zgłoszenia celnego wnioskodawczyni załączyła m. in. fakturę nr [...]z dnia [...]na kwotę [...] (po uwzględnieniu upustu w kwocie [...]) oraz deklarację wartości celnej. Wartość celną tego towaru ustalono na podstawie dokumentów stanowiących załącznik do zgłoszenia celnego SAD.

W wyniku kontroli dokumentacji finansowo-księgowej w siedzibie firmy, przeprowadzonej przez Dział Powtórnej Kontroli Celnej Urzędu Celnego we W. (protokół kontrolny przesłany za pismem nr [...]z dnia [...])ujawniono:

- fakturę za usługi doradcze nr [...]z dnia [...]na kwotę [...];

- fakturę handlową pro forma z dnia [...]na kwotę [...];

- fakturę handlową pro forma z dnia [...]. na kwotę [...].

Okoliczności te spowodowały zaniżenie wartości celnej importowanych towarów, a co za tym idzie zaniżeniem należności celnych.

Dyrektor Urzędu Celnego we W. postanowieniem nr [...]z dnia [...]wszczął postępowanie i powiadomił stronę o możliwości zapoznania się z aktami sprawy. Pismem z dnia [...]., działając na podstawie art. 200 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, organ pierwszej instancji wyznaczył stronie trzydniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zgromadzonego materiału dowodowego.

Analiza kont księgowych oraz dokumentów załączonych do zgłoszenia celnego, jak i ujawnionych w siedzibie firmy, wykazała, że firma "A" dokonała przedpłaty na kwotę [...]B za towar na rzecz firmy B. Natomiast do zgłoszenia celnego strona przedłożyła fakturę handlową nr [...]z dnia [...]., wystawioną przez firmę B , w której całkowita wartość faktury jest niższa od kwoty przedpłaty, co oznacza, że wartość celna towaru została zaniżona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00