Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r., sygn. I SA/Wr 3652/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie - Asesor WSA Anetta Chołuj - Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant - Jolanta Ryndak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2005 r. sprawy ze skargi E.Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] E. Ż., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo A, działając przez Agencję Celną B Sp. z o.o. we W., dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie sprowadzonego z Chin towaru (odzież) procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Do zgłoszenia celnego SAD OBR Nr [...] strona załączyła między innymi fakturę z dnia [...] Nr [...] opiewającą na kwotę [...] oraz deklarację wartości celnej. Wartość celną towaru ustalono na podstawie tych właśnie dokumentów.

Organ pierwszej instancji powziął następnie informację o tym, iż w czasie kontroli postimportowej przeprowadzonej w firmie strony ujawniono między innymi dwie kolejne faktury: z dnia [...] Nr [...] (za usługi doradcze), opiewającą na kwotę [...] i fakturę pro forma z dnia [...], opiewającą na kwotę [...] (oznaczenie poszczególnych rodzajów odzieży i ich ilość z czterech ostatnich pozycji pokrywa się z fakturą handlową dołączona do odprawy celnej, natomiast ceny były wyższe aniżeli zawarte w fakturze Nr [...] z dnia [...]). W związku z ujawnieniem tej okoliczności, po przeprowadzeniu formalnie wszczętego z urzędu postępowania (postanowieniem z dnia [...]), Dyrektor Urzędu Celnego we W. wydał decyzję z dnia [...], Nr [...], w której uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia [...] Nr [...] i ustalił wartość celną przedmiotowego towaru na kwotę [...], na podstawie art. 23 § 1 Kodeksu celnego. Organ ten przyjął - uwzględniając ujawnioną dokumentację - iż strona dokonała w istocie przedpłaty na podstawie faktury pro forma na rzecz swojego zagranicznego kontrahenta (D), natomiast do zgłoszenia celnego dołączono fakturę Nr [...], w której ceny jednostkowe odzieży zostały obniżone w stosunku do tych, które wyszczególniono w fakturze, na podstawie której dokonano przedpłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00