Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 maja 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1631/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2005r. sprawy ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia realizacji uprawnień abonentów oddala skargę

Uzasadnienie

A. S.A. w W. (dalej sieci A. lub strona skarżąca) w piśmie z [...] grudnia 2003r. skierowanym do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (dalej Prezes URTiP) wystąpiły "o odroczenie obowiązku realizacji uprawnień abonentów w zakresie zachowania numeru". Powołując się na art. 44 ust. 2 ustawy z 21 lipca 2002r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 73, poz. 852 ze zm.), określanej dalej skrótem p.tel. wniosły o:

1. zawieszenie na okres 32 miesięcy od dnia wydania decyzji realizacji uprawnień abonentów do zachowania przydzielonego numeru w sieci (chodzi o numer w sieci tego samego operatora w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności),

2. zawieszenie na okres 32 miesięcy od dnia wydania decyzji realizacji uprawnień abonentów do zachowania przydzielonego numeru w sieci przy zmianie operatora świadczącego usługi.

Wniosły również o zawieszenie postępowania administracyjnego w powyższym zakresie do czasu wydania na podstawie art. 88 p.tel. rozporządzenia wykonawczego określającego wymagania techniczne i eksploatacyjne, jakie powinna spełniać stacjonarna publiczna sieć telefoniczna oraz poszczególne urządzenia w tej sieci, w szczególności centrala, jak również do czasu wydania rozporządzenia na podstawie art. 43 ust. 4 p.tel. określającego warunki korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej (zwanej dalej p.s.t.).

Sieci A. podniosły, że jako operator p.s.t. obowiązane są zapewnić techniczne możliwości dla realizacji uprawnień abonentów, m.in. w zakresie zachowania przydzielonego numeru w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby, miejsca prowadzenia działalności, przy zmianie operatora świadczącego usługi oraz zapewnić korzystanie z tych uprawnień. Obowiązki te wynikają z art.44 ust. 1 w zw. z art. 43 ust. 2 i 2a p.tel. W świetle tych przepisów, operator świadczący usługi telefoniczne jest obowiązany zapewnić techniczne możliwości dla realizacji uprawnień abonenta, o których mowa w art. 43, a w przypadku gdy możliwości takie istnieją - zapewnić abonentowi korzystanie z tych uprawnień (art. 44 ust. 1 p.tel.). Z kolei art. 43 stanowi, że abonent publicznej sieci telefonicznej może żądać zachowania przydzielonego numeru, co najmniej na obszarze strefy numeracyjnej sieci tego samego operatora, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności (ust. 2). Natomiast abonent stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej może żądać zachowania przydzielonego numeru przy zmianie operatora świadczącego usługi. W przypadku numerów mających powiązanie z danym obszarem, uprawnienie to ogranicza się do obszaru strefy numeracyjnej. Do udostępnienia numeracji pomiędzy operatorami, związanego z wykonywaniem niniejszego uprawnienia, stosuje się art. 101 ustawy (ust. 2a).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00