Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1990/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędziowie: WSA Grażyna Śliwińska asesor WSA Izabela Głowacka -Klimas(spraw.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2005 r. sprawy ze skargi I., Inc z siedzibą w F. USA na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2003r. firma I., Inc z F., Stany Zjednoczone Ameryki wniosła sprzeciw wobec decyzji Urzędu Patentowego o udzieleniu pod numerem [...] prawa ochronnego na znak towarowy "komputer świat" na rzecz A. Sp. z o.o. z W. Znak ten przeznaczony jest do oznaczania usług w klasie 35, tj. publikowania tekstów reklamowych.

Wobec uznania sprzeciwu za bezzasadny przez uprawnionego z prawa ochronnego na znak towarowy "komputer świat", na podstawie art. 247 ustawy Prawo własności przemysłowej, sprawa została przekazana do rozstrzygnięcia w trybie postępowania spornego jako wniosek o unieważnienie prawa.

W ocenie wnioskodawcy prawo ochronne na sporny znak towarowy zostało udzielone z naruszeniem art. 9 ust. 1 pkt. 1 ustawy o znakach towarowych.

W uzasadnieniu swego żądania wnioskodawca podniósł, że sporny znak towarowy "komputer świat" jest podobny pod względem fonetycznym, wizualnym i znaczeniowym do zarejestrowanych na rzecz wnioskodawcy z wcześniejszym pierwszeństwem znaków towarowych: słowno - graficznego ŚWIAT KOMPUTERÓW [...], słowno - graficznego Computerworld [...], słownego Computerworld [...]oraz słownego PC World Komputer [...] w stopniu stwarzającym niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd co do źródła pochodzenia towarów i usług. Na podobieństwo to, zdaniem wnioskodawcy, składa się zarówno podobieństwo towarów i usług jak i podobieństwo samych znaków. Przeciwstawione znaki przeznaczone są do oznaczania jednorodzajowych towarów i usług, ponieważ teksty reklamowe są w głównej mierze zamieszczane właśnie na łamach prasy, a tym samym usługi związane z publikowaniem tekstów reklamowych są ściśle związane z wydawaniem gazet, czasopism i innych publikacji. Podobieństwo przeciwstawionych znaków wynika zaś z faktu użycia w różnych zestawieniach we wszystkich wyżej wymienionych znakach słów "komputer" oraz ..świat" w języku polskim lub angielskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00