Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1861/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym; Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Asesor WSA Ewa Marcinkowska Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2005 r. sprawy ze skargi Zakładów Tytoniowych w L. Spółki Akcyjnej na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] sierpnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r., Urząd Patentowy RP, po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2003 r. w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy POLSKI BROOKLYN zgłoszony przez skarżącą spółkę Zakłady Tytoniowe w L. Spółka Akcyjna z siedzibą w L. - działając na podstawie art. 245 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 oraz z 2004 r., Nr 33, poz. 286 - dalej jako p.w.p.) - utrzymał w mocy w/w decyzję z dnia [...] listopada 2003 r.

Z akt sprawy wynika, iż w dniu [...] listopada 2000 r. skarżąca spółka Zakłady Tytoniowe w L. S.A. (dalej jako ZTL) zgłosiła w Urzędzie Patentowym RP wniosek o zarejestrowanie słowno-graficznego znaku towarowego POLSKI BROOKLYN, przeznaczonego do oznaczania towarów - artykuły dla palących: cygara, cygaretki, fajki i przybory do ich czyszczenia, papierosy, zapalniczki i zapałki, cygarniczki tj. towarów z klasy towarowej 34 (numer zgłoszenia Z-[...]).

W dniu [...] lipca 2001 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw spółki [...] z siedzibą w P., Francja (dalej jako SEITA) wobec rejestracji zgłoszonego znaku towarowego POLSKI BROOLKYN. W uzasadnieniu sprzeciwu wskazano, że SEITA jest uprawniona z rejestracji znaku towarowego BROOKLYN (R-[...]) zgłoszonego do rejestracji w dniu [...] listopada 1996 r. i zarejestrowanego w klasie 34 dla oznaczania następujących towarów: tytoniu, papierosów, cygar, przyborów dla palaczy oraz zapałek. W uzasadnieniu sprzeciwu wskazano, że używanie znaku towarowego POLSKI BROOKLYN dla oznaczania: artykułów dla palących, cygar, cygaretek, fajek i przyborów do czyszczenia, papierosów, popielniczek, tytoniu, zapałek i cygarniczek wywołuje niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd przeciętnego odbiorcy co do pochodzenia towarów. Przeciętny odbiorca może bowiem mniemać, że towary ze znakiem POLSKI BROOKLYN pochodzą z tego samego przedsiębiorstwa (związku przedsiębiorstw) jak towary ze znakiem BROOKLYN. Ponadto słowno-graficzny znak towarowy POLSKI BROOKLYN jest podobny do słowno-graficznego znaku towarowego BROOKLYN w płaszczyźnie wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej gdyż oba znaki zawierają bezsporne wspólne elementy w postaci wyrazu "BROOKLYN" pisanego podobną charakterystyczną czcionką, elementy układu graficznego występują w obu wypadkach w złotym kolorze oraz podobne jest tło. Uzupełniająco wnoszący sprzeciw powołał się na nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego w L. z dnia [...] listopada 2001 r. (sygn. akt [...]) w sprawie z powództwa SEITA przeciwko ZTL nakazujący pozwanemu zaniechania oznaczania produkowanych papierosów znakiem towarowym POLSKI BROOKLYN oraz sprzedaży lub innego wprowadzania do obrotu tak oznaczonych papierosów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00