Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1976/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym; Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Grzelak Asesor WSA Izabela Głowacka-Klimas Protokolant Andrzej Michrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2005 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2002 r. firma Pawilon Handlowy U. Spółka Jawna z siedzibą w S. złożyła do Urzędu Patentowego wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji słowno-graficznego znaku towarowego Unimebel nr [...] zarejestrowanego w dniu [...] maja 2001 r. z pierwszeństwem od dnia [...] maja 1998 r. na rzecz J. M. właściciela Fabryki Mebli "U", dla towarów w klasie 20.

Za podstawę tego żądania wskazano przepis art. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz.17) w uzasadnieniu stwierdzając, że rejestracja tego znaku towarowego narusza dobra osobiste wnioskodawcy, do których w przypadku osób fizycznych zalicza się m.in. nazwę przedsiębiorstwa używaną w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że w dniu [...] października 1990 r. przedsiębiorca P. S. został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta S. pod nazwą Pawilon Handlowy U. Przedmiotem rozpoczętej działalności gospodarczej był handel wyrobami meblarskimi. Działalność ta była następnie kontynuowana pod tą samą nazwą w formie spółki cywilnej P. S. i M. S., zaś w 2002r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę jawną. Zdaniem wnioskodawcy uprawniony z rejestracji J. M. zgłaszając do rejestracji znak towarowy w brzmieniu identycznym do funkcjonującej już na rynku spółki naruszył jej dobra osobiste określone w art. 24 k.c., do których w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zalicza się między innymi nazwę (firmę), a ponadto dopuścił się czynu nieuczciwej konkurencji, gdyż dokonując zmiany nazwy własnego przedsiębiorstwa winien tak je nazwać, aby nie wprowadzać w błąd co do jego tożsamości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00