Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 maja 2005 r., sygn. II SA/Op 93/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr) Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz Protokolant: sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. P. na zarządzenie Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odwołania dyrektora szkoły 1. stwierdza, że zaskarżone zarządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa, 2. określa, że zaskarżone zarządzenie nie może być wykonane w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do sądu administracyjnego przez J. P., jest zarządzenie Prezydenta miasta [...] z dnia [...], nr [...], podjęte na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., nr 67, poz. 329 ze zm.) w sprawie odwołania skarżącej ze stanowiska dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr [...] w K.

W uzasadnieniu podniesiono, że odwołanie następuje w związku z zaistnieniem szczególnie uzasadnionych okoliczności tj. utraty zdolności do efektywnego zarządzania powierzoną jej szkołą. Dalsze funkcjonowanie J. P. na stanowisku dyrektora rodzi w ocenie organu poważne zagrożenie dla zapewnienia realizacji przez szkolę statutowych funkcji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Postawa J. P. doprowadziła do chaosu organizacyjnego oraz konfliktu pracowników w relacjach z dyrektorem oraz między pracownikami. Do sytuacji tej, obok destabilizującej postawy dyrektorki, uniemożliwiającej konstruktywne rozwiązanie konfliktu, przyczyniły się jej nieumiejętność wytworzenia odpowiedniego klimatu merytorycznej współpracy z radą pedagogiczną, niewłaściwe prowadzenie nadzoru pedagogicznego, nieumiejętne przewodzenie pracom rady pedagogicznej. Zarzucono ponadto zaniedbania i zaniechania w zakresie tworzenia i wypełniania wewnątrzzakładowych aktów normatywnych oraz realizacji przepisów szczególnych, a także zaniechania we współpracy ze związkami zawodowymi w zakresie wymaganym przepisami prawa. Dalsze sprawowanie przez nią funkcji dyrektora stoi w sprzeczności z interesem publicznym, jakim jest wypełnianie przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr [...] w K. statutowych zadań i obowiązków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00