Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2005 r., sygn. II SA/Kr 2566/01

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 maja 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Tadeusz Woś Sędziowie : AWSA Wojciech Jakimowicz / spr. / WSA Dorota Pędziwilk-Moskal / del. / Protokolant : Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2005 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego wyrównawczego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...], sygn. akt: [...] po rozpatrzeniu odwołania S.K. od decyzji Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. z dnia [...], nr [...] odmawiającej przyznania zasiłku stałego wyrównawczego, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że wnioskiem z dnia [...] czerwca 2001 r. S.K. (przebywający w Zakładzie Karnym w N. ) zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o przyznanie mu zasiłku stałego wyrównawczego za okres od dnia [...] 2001 r. do dnia [...] 2002 r. w związku z uzyskaniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] odmówił S.K. przyznania zasiłku stałego wyrównawczego. W uzasadnieniu decyzji podano, że przedmiotowa odmowa wynika z faktu, iż zasiłek stały wyrównawczy przysługuje osobie samotnej odbywającej karę pozbawienia wolności w wys. 30% przyznanego świadczenia, o czym stanowi art. 28 ustawy o pomocy społecznej, natomiast wnioskodawca przed osadzeniem w Zakładzie Karnym prowadził wspólne gospodarstwo domowe z żoną i córką. Wyjaśniono równocześnie, iż po opuszczeniu Zakładu Karnego i złożeniu wniosku o udzielenie pomocy w postaci zasiłku stałego wyrównawczego wraz z takimi załącznikami, jak zaświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy dotyczące wnioskodawcy i jego żony oraz zaświadczenia o uczęszczaniu córki wnioskodawcy do szkoły i dotyczące korzystania przez nią z pomocy finansowej, organ przeprowadził wywiad w miejscu zamieszkania, celem ustalenia prawa do otrzymywania takiego zasiłku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00