Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 maja 2005 r., sygn. III SA/Gl 202/04

 

Sygn. akt III SA / Gl 202 / 04 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 maja 2005r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA Henryk Wach Sędziowie : NSA Anna Apollo ( spr.) WSA Małgorzata Jużków Protokolant : sekretarz sądowy Beata Jacek po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2005r. przy udziale - sprawy ze skargi J. K. - W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [..]nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych co do wartości celnej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] nr [...] uznał dokonane przez J. M. K. - W. zgłoszenie celne dokonane na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD z [...] nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i kwoty długu celnego, określając wartość długu celnego na kwotę [...] PLN. Jednocześnie wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową za czynności wykonane na wniosek osoby poza miejscem urzędowania w kwocie [...] PLN.

Zgłoszenie celne dotyczyło damskich ubiorów sportowych, , męskich koszulek typu: T-Schirt, Polo-Schirt, bluzek damskich Sweetschirt, spodni męskich, krótkich wyprodukowanych w Chinach.

W odwołaniu od decyzji J., M. K. - W. zanegowała zasadność zakwestionowania wskazanej przez nią w zgłoszeniu celnym i wynikającej z dołączonej do niego faktury wartości transakcyjnej towaru, sposób ustalenia wartości celnej towaru, zasadność naliczenia opłaty manipulacyjnej. Domagała się, aby ewentualne wątpliwości co do wartości transakcyjnej towaru rozstrzygnął specjalista - biegły, którego należało powołać w sprawie. Ponadto przy ustalaniu wartości transakcyjnej towaru należało wziąć pod uwaga to, że odwołująca się kupiła letnią odzież już po sezonie i po tym, jak przez blisko pół roku leżała ona w magazynach. Wreszcie w uzasadnieniu decyzji organ I instancji nie wyjaśnił, dlaczego ustalił wartość celną towaru metodą ostatniej szansy. Na końcu zarzuciła, iż w czynnościach związanych z odprawą celną, za wyjątkiem dokonania samego zgłoszenia celnego uczestniczył jej mąż, nie posiadający umocowania do jej reprezentowania. Nadto dane zawarte w protokole rewizji celnej dotyczące czasu jej trwania nie odpowiadały prawdzie, a protokół przedłożono jej do podpisu dopiero [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00