Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 maja 2005 r., sygn. II SA/Gd 3858/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Asesor WSA Krzysztof Retyk Protokolant Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 października 2001 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z dnia 23 sierpnia 2001 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 sierpnia 2001 r. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, na podstawie art. 27 ust. 1, 2b, art. 43 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 114 ze zm.) odmówił A. Sz. udzielenia pomocy w formie zasiłku stałego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołując się na treść art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej i w oparciu o zebrane dokumenty stwierdził, iż A. Sz. spełnia jedynie trzem wymogom tego przepisu: jest osobą zdolną do podjęcia pracy, lecz nie pozostaje w zatrudnieniu, dziecko ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny, dochód netto rodzinny w wysokości 802,72 zł nie przekracza dwukrotnego dochodu określonego zgodnie z art. 4 tej tj. kwoty 1790 zł. Na podstawie złożonych dokumentów medycznych o stanie zdrowia dziecka uznano, iż syn skarżącej nie wymaga stałej, bezpośredniej i osobistej pielęgnacji z jej strony. Ośrodek wystąpił do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w celu uzyskania opinii w sprawie. W dniu 20 sierpnia 2001 r. powyższy Zespół wydał postanowienie stwierdzające, że stan zdrowia dziecka skarżącej M. Sz. nie powoduje konieczności sprawowania opieki polegającej na stałej, bezpośredniej i osobistej pielęgnacji i systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym oraz rehabilitacyjnym w zakresie uniemożliwiającym podjęcie zatrudnienia przez skarżącą, albowiem jej syn ze względu na stan zdrowia nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczo-rehabilitacyjnych oraz wizyt u lekarza. Ponadto dziecko uczęszcza do ogólnodostępnego przedszkola, jest samodzielne adekwatnie do wieku, porusza się samodzielnie, pokarmy przyjmuje samodzielnie, nie wymaga pomocy w spełnianiu czynności fizjologicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00