Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 25 maja 2005 r., sygn. I SA/Bk 84/05
Zważywszy, że ustalany w decyzji, jako warunek, 14-dniowy termin na dokonanie powrotnego wywozu samochodu zaczyna swój bieg już od dnia otrzymania decyzji organu pierwszej instancji należy uznać, że jest terminem mało realnym i raczej nie możliwym do zrealizowania , chociażby ze względu na przysługujące stronie prawo do złożenia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Białymstoku (termin odwołania pokrywa się z terminem powrotnego wywozu samochodu).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2005 r. sprawy ze skargi L. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego i wyrażenia zgody na dokonanie powrotnego wywozu samochodu 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części ustalającej termin dokonania wywozu samochodu, 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie, 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 4. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącej L. Z. kwotę 355 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2003r. towar w postaci samochodu osobowego marki [...] o numerze nadwozia [...], rok produkcji 1999 został objęty procedurą tranzytu w W. [...] "D." według dokumentu SAD Nr [...]. W powyższym dokumencie został wyznaczony termin dostarczenia przedmiotowego samochodu do urzędu celnego odbiorczego, tj. Urzędu Celnego w B. do dnia [...] września 2003r.
Postanowieniem z dnia [...] października 2003r. Nr [...] Urząd Celny w B. wszczął postępowanie w celu uregulowania sytuacji celnej w/w towaru.
W dniu [...] października 2003r. skarżąca L. Z. złożyła w Urzędzie Celnym w B. na formularzu [...] wniosek o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu w/w samochodu, wnioskując jednocześnie o zastosowanie zwolnienia od cła na podstawie art. 190 4 Kodeksu celnego oraz zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 7 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.