Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1319/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Sędziowie: WSA Dorota Wdowiak Asesor WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi V. z siedzibą w C., USA na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] maja 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia [...] maja 2003 r. 2. orzeka, iż decyzje z pkt 1 nie podlegają wykonaniu. 3. zasądza od Urzędu Patentowego RP na rzecz V. z siedzibą w C., USA kwotę 1600 (jeden tysiąc sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Podaniem z dnia [...] maja 2002 r. zgłaszający - V. siedzibą w C., USA wniósł o udzielenie patentu na wynalazek pt. "[...]". Zgłoszenie zostało wydzielone ze zgłoszenia [...] dokonanym w dniu [...] czerwca 1995 r. w ramach PCT. Urząd Patentowy RP nadał wydzielonemu zgłoszeniu numer [...].

Urząd Patentowy zawiadomieniem z dnia [...] października 2002 r. wydanym na podstawie art. 49 ust. 1 i art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508) powiadomił zgłaszającego, że wynalazki ujęte w zgłoszeniu nie spełniają wymogów art. 10 i art. 26 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ) mającymi zastosowanie na podstawie art. 315 ust. 3 w/w ustawy - Prawo własności przemysłowej. Zgłoszone rozwiązania w zakresie związków według zastrzeżenia 1 oraz kompozycji farmaceutycznej według zastrzeżenia 41 nie mogą być opatentowane, ponieważ nie zostały dostatecznie ujawnione. Wzór ujawniony w tych zastrzeżeniach jest wzorem sztucznym i w żaden sposób nie oddaje struktury związku. Ma on nieograniczoną możliwość kombinacji podstawień, co uniemożliwia prawidłowe zbadanie zgłoszenia. Urząd Patentowy wskazał ponadto, iż związki według wynalazku powinny wykazywać odpowiednio ujawnione, wspólne i nieoczywiste właściwości. Zgłaszający wykazał fizykochemiczne i biologiczne właściwości jedynie dla niektórych związków w porównaniu z bardzo szerokim zakresem żądanej ochrony. Zdaniem Urzędu Patentowego związki według zastrzeżeń nie zostały dostatecznie ujawnione, zatem nie można uznać za ujawnioną kompozycję farmaceutyczną zawierającą te związki. Organ wyznaczył termin na zajęcie stanowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00