Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Wa 202/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Zdanowicz Sędziowie NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) Asesor WSA Anna Tarnowska-Mieliwodzka Protokolant Magdalena Zając po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi K. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie rekompensaty pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku K. L. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] o odmowie zmiany, w trybie art. 154 kpa, ostatecznej decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia [...] grudnia 1993 r. nr [...] o odmowie przyznania rekompensaty pieniężnej przeznaczonej na cele mieszkaniowe.
W uzasadnieniu decyzji przytoczono następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia [...] listopada 1993 r. nr [...] Wojewoda [...] odmówił wypłacenia K. L. rekompensaty pieniężnej określonej w przepisach ustawy z dnia 4 października 1991 r. o zmianie niektórych warunków przygotowania inwestycji budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-1995 oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 103, poz. 446 ze zm.), uzasadniając odmowę niezgromadzeniem przez wnioskodawcę wymaganego wkładu mieszkaniowego. Decyzję Wojewody [...] Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa utrzymał w mocy ostateczną decyzją z dnia [...] grudnia 1993 r. nr [...].
Skargę K. L. na tę decyzję Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wyrokiem z dnia 24 czerwca 1994 r. sygn. akt I SA 246/94 nie dopatrując się naruszenia prawa przez organy administracji. W uzasadnieniu wyroku zawarte zostało stwierdzenie, że bezspornie na koniec 1990 roku skarżący nie posiadał na książeczce mieszkaniowej wymaganego wkładu mieszkaniowego.
Pismem z dnia 2 maja 1995 r. K. L. zwrócił się do Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji z dnia [...] grudnia 1993 r., wskazując na przesłankę nieważności określoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa. Zdaniem wnioskodawcy rażące naruszenie prawa miało polegać na błędnym uznaniu przez organ, iż nie zgromadził on wymaganego wkładu mieszkaniowego uprawniającego do przyznania rekompensaty pieniężnej.