Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Wa 202/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Zdanowicz Sędziowie NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) Asesor WSA Anna Tarnowska-Mieliwodzka Protokolant Magdalena Zając po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi K. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie rekompensaty pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku K. L. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] o odmowie zmiany, w trybie art. 154 kpa, ostatecznej decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia [...] grudnia 1993 r. nr [...] o odmowie przyznania rekompensaty pieniężnej przeznaczonej na cele mieszkaniowe.

W uzasadnieniu decyzji przytoczono następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] listopada 1993 r. nr [...] Wojewoda [...] odmówił wypłacenia K. L. rekompensaty pieniężnej określonej w przepisach ustawy z dnia 4 października 1991 r. o zmianie niektórych warunków przygotowania inwestycji budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-1995 oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 103, poz. 446 ze zm.), uzasadniając odmowę niezgromadzeniem przez wnioskodawcę wymaganego wkładu mieszkaniowego. Decyzję Wojewody [...] Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa utrzymał w mocy ostateczną decyzją z dnia [...] grudnia 1993 r. nr [...].

Skargę K. L. na tę decyzję Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wyrokiem z dnia 24 czerwca 1994 r. sygn. akt I SA 246/94 nie dopatrując się naruszenia prawa przez organy administracji. W uzasadnieniu wyroku zawarte zostało stwierdzenie, że bezspornie na koniec 1990 roku skarżący nie posiadał na książeczce mieszkaniowej wymaganego wkładu mieszkaniowego.

Pismem z dnia 2 maja 1995 r. K. L. zwrócił się do Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji z dnia [...] grudnia 1993 r., wskazując na przesłankę nieważności określoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa. Zdaniem wnioskodawcy rażące naruszenie prawa miało polegać na błędnym uznaniu przez organ, iż nie zgromadził on wymaganego wkładu mieszkaniowego uprawniającego do przyznania rekompensaty pieniężnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00