Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Po 666/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska, Sędziowie Sędzia NSA Gabriela Gorzan,, As.sąd. WSA Katarzyna Nikodem (spr), Protokolant Sekr. sąd. Ewa Szydłowska, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi P.U.P. na postanowienie Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie kosztów egzekucyjnych oddala skargę /-/K.Nikodem /-/S.Zapalska /-/G.Gorzan

Uzasadnienie

Na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] , [...] , [...] , [...] , [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczął postępowanie egzekucyjne w celu wyegzekwowania zaległych składek na ubezpieczenia zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku za okres od lipca do grudnia 2000 r. Organ egzekucyjny dokonał w dniu [...] . i [...] . zajęcia rachunku P.U.P. Wskutek zastosowania środka egzekucyjnego dłużnik został obciążony kosztami egzekucyjnymi.

Dnia [...] PUP zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o umorzenie kosztów egzekucyjnych powstałych na skutek zajęcia rachunku bankowego dokonanego na podstawie tytułów wykonawczych nr [...] , [...] , [...] , [...] , [...] . Łączna kwota kosztów, o których umorzenie wnoszono wynosiła [...] zł. W uzasadnieniu wniosku PUP podniósł, że z przyczyn niezależnych od niego jest zobowiązany do poniesienia kosztów egzekucyjnych. Urząd bowiem nie otrzymał środków z budżetu państwa na zapłatę ubezpieczenia zdrowotnego za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku. Nadto ściągnięcie od PUP kosztów egzekucyjnych spowoduje , że do końca roku zachwiane zostanie funkcjonowanie urzędu. Urząd nie będzie posiadał środków na bieżącą działalność. Zdaniem PUP zachodzą przesłanki określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 1990 r. w sprawie opłat za czynności egzekucyjne oraz sposobu przeprowadzania publicznej licytacji i trybu postępowania przy przechowywaniu i egzekucyjnej sprzedaży niektórych rodzajów nieruchomości (Dz. U. nr 47 poz. 281, zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00