Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Gd 1315/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka- Wiśniewska Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Protokolant Kinga Czernis po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. B. na postanowienie Dyrektora Oddziału Rejonowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia 19 sierpnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z tytułu zadłużenia w czynszach i opłatach 1. stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia, 2. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane.

Uzasadnienie

W dniu 14 marca 2002 r. Dyrektor Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Oddziału Terenowego jako wierzyciel J. B. wystawił tytuł wykonawczy nr [...]. Tytuł został wystawiony z uwagi na zaległość czynszu i opłat w wysokości 1.557,10 zł za lokal mieszkalny - kwaterę znajdującą się w zasobach mieszkaniowych Agencji, położoną w W. przy ulicy [...].

W związku z powyższym Dyrektor Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Oddziału Rejonowego jako organ egzekucyjny wszczął egzekucję administracyjną , doręczając J. B., jako zobowiązanemu, odpis tytułu wykonawczego oraz odpis zawiadomienia przesłanego do organu emerytalnego w celu zajęcia części świadczenia podlegającego egzekucji administracyjnej z tytułu zaległości w czynszu i opłatach za zajmowaną kwaterę.

Skarżący J. B. wniósł zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Podstawą zarzutów było nieistnienie obowiązku (art. 33 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z dnia 17 czerwca 1966 r.).

Podniósł, że wszelkie opłaty z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego uiszcza terminowo i w rozliczeniach za II kwartał i za II półrocze 2002 r. miał nadwyżki w opłatach. Wskazał, że podawał organowi administracji stan liczników wody zimnej i ciepłej. Mimo że stany liczników zostały podane odwrotnie (co zauważył również organ), to są one zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, a liczniki są sprawne i właściwie zabezpieczone. Małe zużycie wody w lokalu jest spowodowane częstymi, długotrwałymi wyjazdami służbowymi skarżącego (również zagranicznymi), w związku z czym rzadko przebywa w mieszkaniu, dzieci zaś studiują i pracują poza miejscem zamieszkania. Istnieją zatem długie okresy, kiedy woda w mieszkaniu nie jest w ogóle zużywana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00