Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Bd 92/05

Zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym w imporcie powstaje z chwilą zaistnienia określonych okoliczności, z którymi przepisy prawa podatkowego wiążą powstanie takiego zobowiązania /art. 21 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ i ma do niego zastosowanie pięcioletni termin przedawnienia określony w art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu w dniu 01 kwietnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi Jacka M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 21 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia 22 stycznia 2004 r. (...).

 

UZASADNIENIE

Dnia 22 stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją (...), określił Jackowi M. podatek od towarów i usług, a także podatek akcyzowy z tytułu importu samochodu osobowego marki Mercedes S 320 dopuszczonego do obrotu na polski obszar celny na podstawie zgłoszenia celnego E13 (...) z dnia 23 lutego 1998 r.

W uzasadnieniu podkreślono, iż w przedmiotowej sprawie dług celny powstał w dniu 23 lutego 1998 r. tj. w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego a zatem i obowiązek podatkowy powstał w tym samym dniu. Nie mniej strona zadeklarowała nieprawidłową wysokość kwot podatków należnych z tytułu importu samochodu. Mając powyższe na uwadze stosownie do art. 21 par. 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art. 11c ust. 1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym naczelnik urzędu celnego zobowiązany był do określenia kwot wskazanych podatków w drodze decyzji w prawidłowej wysokości. Jednocześnie podkreślono, iż w niniejszej sprawie nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego z uwagi na treść art. 68 par. 5 ustawy Ordynacja podatkowa zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zawiesza się jeżeli wydanie decyzji uzależnione jest od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia trwa do dnia w którym decyzja innego organu stała się ostateczna lub orzeczenie sądu uprawomocniło się nie dłużej jednak niż dwa lata. Zagadnienie wstępne w sprawie stanowiła zaś kwestia wartości celnej towaru, która została rozstrzygnięta decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w T. (...) z dnia 19 lutego 1999 r. uznającą zgłoszenie celne E13 (...) z dnia 23 lutego 1998 r. za nieprawidłowe, utrzymana następnie w mocy ostateczną decyzją Prezesa Głównego Urzędu Ceł (...) z dnia 24 stycznia 2000 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00