Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Bk 284/04

Przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ umożliwiają osobom fizycznym, nie mającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych "podróżnymi", otrzymanie zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów, od zakupów dokonanych w sklepach uczestniczących w systemie tax free, które w stanie nienaruszonym, zostały wywiezione przez nich poza państwową granicę RP oraz umożliwiają zastosowanie przez sprzedawcę "0" procentową stawkę podatku VAT.

Art. 21c ust. 2 stanowi, że podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez graniczny urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej.

Zapis art. 21c ust. 2, że imienny dokument winien zawierać "w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów" należy rozpatrywać tylko w zakresie treści art. 21c ust. 1, 2 i 3, a więc że dokument ten może bądź powinien zawierać dane sprzedawcy, nabywcy, opis towaru, symbol statystyczny towaru, ilość sztuk, cenę.

Podpis podróżnego jest w tym przypadku istotnym elementem, gdyż świadczy on, że dokonano zwrotu podatku podróżnemu, a więc osobie, która dokonała zakupu towarów u sprzedawcy oraz której tożsamość potwierdzona została na granicy przez funkcjonariusza celnego. Nie można się w tej kwestii zgodzić z argumentem skargi, że jest to tylko brak techniczny. Kwota zaś podatku oraz data jego otrzymania przez podróżnego może być udokumentowana w inny sposób np. na podstawie raportów kasowych czy innych dokumentów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I po rozpoznaniu sprawy ze skargi Romana R. - właściciela firmy P.H. "A." w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2002 r. uchyla zaskarżoną decyzje; (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00