Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1044/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Asesor WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2005r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia [...] marca 2004r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia dewizowego oddala skargę

Uzasadnienie

Prezes Narodowego Banku Polskiego decyzją z dnia [...] marca 2004r. Nr [...] po ponownym rozpatrzeniu sprawy ze skargi - T. S. skarżącego - reprezentowanego przez syna J. P. działając na podstawie art. 8 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178 oraz z 2003 r. Nr 228, poz. 2260) oraz art. 138 §1 pkt 2, w związku z art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego po ponownym rozpatrzeniu sprawy uchylił zaskarżoną decyzję z dnia [...] listopada 2003 roku Nr [...] w całości i odmówił wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 1979 roku.

Prezes Narodowego Banku Polskiego ustalił, że w dniu [...] listopada 2003 roku została wydana decyzja dewizowa Nr [...] odmawiająca wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Narodowego Banku Polskiego z dnia [...] czerwca 1981 roku. W uzasadnieniu wskazano, iż Pan J. P. nie jest właścicielem ani współwłaścicielem rachunku i nie posiada również stosownego pełnomocnictwa do zarządzania rachunkiem Pana T. S. Wnioskodawca nie wykazał w postępowaniu administracyjnym interesu prawnego, a zatem nie mógł być uznany jako strona postępowania administracyjnego.

Pan J. P. wystąpił z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W uzasadnieniu wniosku podniósł, iż nieuzasadnione jest stanowisko Narodowego Banku Polskiego odnośnie braku po jego stronie przymiotu strony postępowania administracyjnego. Dodatkowo oświadczył, iż jego zamiarem nie było stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] czerwca 1981 roku, ale zdarzenia faktycznego polegającego na pozbawieniu Pana T. S. w nieustalonym dniu 1979 roku możliwości dysponowania pieniędzmi będącymi jego własnością. Pan J. P. przedstawił stosowne pełnomocnictwo od ojca - T. S. uprawniającego go do występowania w sprawie w postępowaniu administracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00