Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2005 r., sygn. VI SA/Wa 1984/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym; Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Asesor WSA Izabela Głowacka-Klimas Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2005 r. sprawy ze skargi B. Spółka z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] lipca 2002 r. nr [...] w przedmiocie zmiany koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] lutego 2002r. nr [...] 2. uchyla uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] czerwca 2002r. nr [...] i z dnia [...] stycznia 2002r. nr [...] 3. zasądza od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz skarżącego B. Spółka z o.o. z siedzibą w L. kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania 4. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2001 roku Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił "B." Spółce z o.o. koncesji nr [...] na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą "[...]"/, późniejsza nazwa programu: "[...]". W dniu [...] grudnia 2001 roku Spółka wystąpiła z wnioskiem o zmianę w/w koncesji w trybie art. 155 kpa w zakresie zmiany struktury kapitałowej Spółki przez objęcie w niej 100% udziałów przez "[...]" S.A. z siedzibą w [...]. W uzasadnieniu wniosku podała, że dotychczasowy udziałowiec - "[...]" w [...] nie już zainteresowany obecnością kapitałową w spółce. Zbycie udziałów na rzecz "[...]" S.A. przyczyniłoby się do płynności finansowej skarżącej oraz wyższego poziomu merytorycznego i technicznego rozgłośni.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji decyzją z dnia [...] lutego 2002 roku nr [...] odmówił "B." Spółce z o.o. zgody na zmianę koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego przez objęcie 100% udziałów w skarżącej spółce przez Spółkę "[...]". Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją tegoż organu z dnia [...] lipca 2002 roku nr [...]. Jako podstawę prawną organ wskazał art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 38 pkt 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji /Dz. U. z 2001 r. nr 101, poz. 1114/. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie przychylił się do argumentacji wnioskodawcy, jakoby zmiana udziałowca była konieczna dla zapewnienia możliwości finansowania działalności objętej koncesją. Spółka nie informowała wcześniej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o pogorszeniu sytuacji finansowej "[...]" i konieczności poszukiwania nowego inwestora. Dokumentacja ekonomiczno-finansowa zawarta we wniosku o przyznanie koncesji, włącznie z opinią ekonomiczno-finansową, świadczy o możliwościach zabezpieczenia środków na kontynuowanie działalności stacji radiowej. Spółka "[...]" jest jedynym udziałowcem skarżącej. Wyrażenie zgody przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oznaczałoby przejęcie kontroli nad działalnością skarżącej przez nowy podmiot. W decyzji podkreślono, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kieruje się zadaniami nałożonymi na nią przepisem art. 6 ustawy o radiofonii i telewizji, do których należy stanie na straży samodzielności nadawców oraz interesów odbiorców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00