Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2005 r., sygn. I SA/Po 2558/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) as. sąd. WSA Maciej Jaśniewicz Protokolant: st.sekr.sąd.Joanna Świdłowska po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2005 r. sprawy ze skargi "A" spółki jawnej S. i wspólnicy na decyzję Izby Skarbowej Ośrodek Zamiejscowy z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za [...] rok. oddala skargę. /-/ M.Jaśniewicz /-/ M.Skwierzyńska /-/ W.Zygmont
Uzasadnienie
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Inspektor Kontroli Skarbowej G.P. w Urzędzie Skarbowym decyzją z dnia [...] r. Nr [...] określiła "A" spółce jawnej w K. (współwłaściciele G.S., H.S. i R.S.), zobowiązania podatkowe, zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę od tych zaległości za miesiące: od stycznia do lipca, wrzesień i listopad [...] r. oraz ustaliła kwoty dodatkowych zobowiązań podatkowych za powyższe miesiące [...] r.
Spółka według ustaleń Inspektora zaniżyła za maj, wrzesień i listopad [...] r. wartość deklarowanego podatku należnego o kwotę [...] zł, ponieważ nie opodatkowała czynności przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji lub reklamy.
O wykorzystaniu zakupionych 210 szt. długopisów, 45 szt. kalendarzy, 100.000 folderów, 7 fotografii reklamowych na cele reprezentacji lub reklamy świadczył zapis na koncie księgowym "reprezentacja i reklama", jak również umieszczone na tych towarach nadruki logo firmy oraz adres i numer telefonu kontaktowego. Ponadto spółka zawyżyła wysokość deklarowanego podatku naliczonego podlegającego odliczeniu za miesiące: od stycznia do lipca [...] r. kwalifikując zakup folii, taśmy termokurczliwej, worków foliowych, folii stretch, folii termokurczliwej i usług polegających na wykonaniu druku na folii, a podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tych towarów i usług w całości odliczyła w rozliczeniach za te miesiące w konsekwencji zakwalifikowania tych zakupów jako w całości służących sprzedaży opodatkowanej. Zakupy służyły podatnikowi zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej od podatku. W związku z brakiem określenia wysokości kwot podatku naliczonego wynikających z dokumentów zakupu związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku, zachodziła konieczność zastosowania dyspozycji art. 20 ust. 3 ustawy o VAT.