Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 marca 2005 r., sygn. II SA/Łd 596/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie: WSA Barbara Rymaszewska, Asesor Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant asystent sędziego Dominika Janicka, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G., działając na podstawie art. 3, art. 4, art. 27 i art. 43 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U.Nr. 64 z 1998r., póz. 414 z późn. zm.) przyznał J. O. świadczenie z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego wyrównawczego w wysokości 52,17 zł miesięcznie, poczynając od dnia 1 grudnia 2003 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, iż wnioskodawca jest osobą bezrobotną i niepełnosprawną. Dochód rodziny składającej się z wnioskodawcy, jego żony H. O. oraz jej syna P. Ś. wynosi 849,28,-zł., przy obowiązującym kryterium dochodowym wynoszącym 1.006,00,-zł. Dochód na osobę w rodzinie wnioskodawcy wynosi natomiast 283,16,-zł.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i obserwacji rodziny ustalono, że J. O. mieszka z żoną i jej synem oraz prowadzi wspólne z nimi gospodarstwo domowe. Zgodnie bowiem z art. 2 a ustawy, przez rodzinę należy rozumieć osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące .

Wnioskodawca jest mężem H. O., pozostaje z nią w faktycznym związku, zamieszkuje w jednym domu, korzysta ze wspólnej kuchni, naczyń, posiłków, papierosów, łazienki, energii elektrycznej, centralnego ogrzewania itp., czyli wspólnie z pozostałymi domownikami gospodaruje. Ponieważ obecnie, ze względu na niepełnosprawność nie posiada własnych środków utrzymania obowiązkiem rodziny jest pomaganie sobie wzajemnie w takich sytuacjach .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00